Pekári bijú pri zákone o neprimeraných podmienkach na poplach, poslanci môžu schváliť nelegálne praktiky obchodníkov

Potraviny
Foto:Ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 10. mája, 16:07

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v pondelok otvoreným listom vyzval poslancov NR SR, aby nelegalizovali kompletne novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, a aby prijali len zmeny, ktoré vyžaduje aktualizácia európskej smernice.

Komplexným prijatím novely aj s pozmeňujúcimi návrhmi by podľa pekárov schválili poslanci protizákonné praktiky obchodníkov, no pre ľudí z potravinárstva, by mali tieto navrhované zmeny zákona katastrofálne následky. Pekárov by zasiahlo najmä predĺženie splatnosti faktúr o desiatky dní neskôr. Informoval o tom výkonný riaditeľ zväzu Milan Lapšanský.

Obchody sú na rekordných číslach

„Navrhované zmeny zákona o neprimeraných podmienkach znamenajú, že výrobcovia potravín, by začali na pokyn poslancov poskytovať bezúročné úvery obchodným reťazcom. Obchodné reťazce pritom za minulý rok dosiahli nárast tržieb viac ako 6 % a historicky sú na rekordných číslach. Za dodaný tovar by totiž pre predĺženie splatnosti faktúr dostali potravinári zaplatené o desiatky dní neskôr. Na splatenie výrobných nákladov by si tak pekári museli požičiavať z bánk,“ uvádza sa v liste poslancom od SZPCC.

Novela a predložený pozmeňujúci návrh Jaroslava Karahutu zo Sme rodina totiž napríklad predlžuje lehotu splatnosti pekárov z 15 na viac ako 30 dní.

Legalizujú protizákonné praktiky

Pre ostatných výrobcov potravín sa navrhuje zmeniť to, že splatnosť nebude počítaná od momentu dodania tovaru, ale až odo dňa doručenia faktúry. Vládna novela aj pozmeňujúci návrh Sme rodina navyše podľa SZPCC legalizujú viaceré protizákonné neprimerané podmienky v obchode s potravinami.

„Pýtame sa, prečo by mali domáci zákonodarcovia legalizovať protiprávne obchodné praktiky? V koho záujme by takéto konanie bolo? Rozhodne nie v záujme slovenských spotrebiteľov, ani slovenských výrobcov potravín, ani v záujme zvýšenia potravinovej sebestačnosti Slovenska,“ upozorňujú slovenskí pekári.

Potravinárska komora je znepokojená

Potravinárska komora Slovenska (PKS) v pondelok uviedla, že dva dni pred schvaľovaním zákona nepozná znenie podstatných ustanovení. Je preto znepokojená zo súčasnej situácie.

„Musíme skonštatovať, že ani po štyroch pracovných rokovaniach neprišlo k zblíženiu rozdielnych stanovísk dodávateľov a odberateľov k zásadným otázkam, ako sú splatnosti faktúr, logistický bonus či predajné akcie. Potravinári v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch stále ťahajú za kratší koniec a akékoľvek úľavy v prospech obchodu túto situáciu ešte zhoršia,“ reagoval prezident PKS Daniel Poturnay.

V zložitej pandemickej situácií je pre potravinárov podľa PKS nepredstaviteľné, aby zákonodarcovia vyšli v ústrety obchodu a poľavili v ochrane dodávateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel PoturnayJaroslav KarahutaMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPKS Potravinárska komora SlovenskaSme rodinaSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov