Pekári ostro vystúpili proti novele zákona, boja sa návratu agresívnych praktík reťazcov

pekár
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenskí pekári na štvrtkovom rokovaní so zástupcami agrorezortu ostro vystúpili proti zmenám v zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Vládou schválená novela zákona totiž ohrozuje podľa pekárov ich existenciu, pretože navrhuje vypustiť zo zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ustanovenie, ktoré zakazuje predaj potravín pod ekonomicky oprávnené náklady. Producenti potravín by tak museli vyrábať aj so stratou. Informoval o tom v piatok výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.

Intenzívnejší boj za svoje odvetvie

„Pekárstvo je najohrozenejší sektor celého potravinárstva v krajine. Zmeny v zákone odstraňujú opatrenia chrániace pekárov pred návratom agresívnych obchodných praktík reťazcami používaných v minulosti,“ uviedol Lapšanský.

Aj preto slovenskí pekári začnú podľa Lapšanského samostatne a tvrdšie presadzovať záujmy pekárenského, cukrárenského a cestovinárskeho odvetvia na Slovensku.

„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári sa rozhodli intenzívnejšie a samostatne bojovať za svoje odvetvie. Doteraz totiž náš hlas nebolo dostatočne počuť, čo si niektorí vysvetľovali ako našu slabosť. Opak je však pravdou, pekárstvo, cukrárstvo a cestovinárstvo predstavuje až tretinu zamestnancov celého potravinárskeho priemyslu na Slovensku a naše produkty konzumujú Slováci najčastejšie zo všetkých potravinárskych výrobkov,“ doplnil Lapšanský.

Pekári prisľúbili pomoc pri nastavovaní legislatívy

Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári zároveň na stretnutí so zástupcom ministerstva prisľúbili pomoc a podporu pri nastavovaní legislatívy a európskych i štátnych podpôr, tak aby boli prospešné pre spotrebiteľov a sebestačnosť krajiny.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby pečiva i cukroviniek Slovákov i Sloveniek a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov