Pestovanie rastlín v tvrdej pôde môže byť jednoduchšie. Výskum ukázal, prečo korene nechcú rásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poda znecistenie odpad
Vedci objavili, prečo korene rastlín nechcú rásť v tvrdých pôdach. Foto: pollutionissues.com

Vedci identifikovali signál, ktorý spôsobuje, že korene rastlín v tvrdých pôdach ďalej nerastú. Prišli tiež na to, že po jeho „vypnutí“ korene rástli ďalej.

Tento objav môže pomôcť rastlinám rásť aj v tých najkomplikovanejších pôdach.

Kľúčový je etylén

Medzinárodný tím viedli vedci z anglickej University of Nottingham a čínskej univerzity Ťiao-tchung.

Do výskumu sa zapojili vedci z deviatich univerzít so sídlom v Európe, Číne a USA, ktorí integrujú odborné vedomosti z oblastí rastlín, pôdy, matematiky a bio-zobrazovania.

Zistili, že za procesom stojí etylén, ktorý zapríčiňuje zastavenie rastu koreňa v tvrdej pôde. Po tom, ako „vypli“ tento signál, korene boli schopné ďalej rásť a preraziť tvrdú pôdu.

Svoje zistenia publikovali v žurnále Science.

Pozitívne správy pre poľnohospodárov

Hutné pôdy predstavujú jednu z hlavných výziev pre moderné poľnohospodárstvo. Zastavenie rastu koreňov znamená zníženie výnosu plodín o viac ako 50 percent a teda výrazné ročné straty.

Európa má približne 33 miliónov hektárov pôdy náchylnej na zhutňovanie, čo je najviac na svete. Zhutnenie pôdy spôsobuje zníženie prieniku koreňov a absorpcie vody a živín.

Až doteraz však nikto neozrejmil mechanizmus súvisiaci s reakciami koreňov, i keď je jeho dôležitosť pre poľnohospodárstvo a svetovú potravinovú bezpečnosť skutočne veľká.

„Pochopenie, ako korene prenikajú tvrdými pôdami má obrovské uplatnenie v poľnohospodárstve. Tieto poznatky budú kľúčové pre šľachtenie nových plodín odolných voči zhutňovaniu pôdy,“ uviedol spoluautorom novej štúdie Malcolm Bennett.

Nové možnosti

Zároveň doplnil, že zistenia jeho tímu otvárajú nové možnosti pre výber plodín odolných voči takýmto pôdam.

Pri výskume využili skenery röntgenovej počítačovej tomografie dostupné v University of Nottingham. Vďaka nim získali vizuálny obraz o tom, ako korene rastlín reagovali na zhutnenú pôdu.

„Pred týmto výskumom sme predpokladali, že tvrdosť pôdy zabraňuje koreňom v ich hlbšom raste. S využitím vizuálnych podkladov sme zistili, že korene dokázali rásť v hutných pôdach po vypnutí etylénového signálu,“ povedal vedec Sacha Mooney z University of Nottingham.

Dodal, že ho zistenia nadchli. „Potenciál pre nové rastliny, ktoré dokážu rásť hlbšie a zachytiť doteraz nedosiahnuteľné zdroje, je skutočne úžasný,“ vyhlásil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Malcolm BennettSacha Mooney
Firmy a inštitúcie ScienceŤiao-tchungUniversity of Nottingham