Petícií o záchranu lesov pribúda. Odborníci vyzvali politikov, aby prestali rozdeľovať ľudí

Les, stromy, buk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska so znepokojením sleduje aktuálne pribúdajúci počet petícií o lesoch. Ide napríklad o petície za záchranu pralesov, proti zonácii Národného parku Muránska planina a Mor ho za záchranu lesa, vody, v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode.

Vníma ich ako dôsledok neschopnosti a neochoty politikov nájsť alebo aspoň spoločne hľadať s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov, so štátnymi ochrancami prírody a ekologickými aktivistami, riešenie dlhoročného konfliktu rôznych prístupov lesníkov a ochranárov k hospodáreniu v lesoch.

V konečnom dôsledku majú rovnaký záujem

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska vyzýva politikov, aby prestali v záujme lesov rozdeľovať ľudí, ktorým na lesoch záleží, a začali ich spájať. Agentúru SITA o tom v stredu informoval hovorca platformy Jozef Marko.

Tento konflikt dvoch rôznych záujmových skupín, ktoré majú v konečnom dôsledku rovnaký záujem – záchranu lesného bohatstva Slovenska, sa tak vinou politikov podľa platformy prehlbuje, vyostruje a rozdeľuje na dva tábory aj celú spoločnosť. Slovenské hory sa tomuto konfliktu podľa platformy iba bezmocne prizerajú, doplácajú naň a potichu umierajú.

„Platforma pred parlamentnými voľbami aj po nich ponúkla niekoľkokrát a rôznymi formami politickým stranám konkrétne strategické a systémové riešenia v spracovaných komplexných dokumentoch. Tie môžu prispieť nielen k vyriešeniu konfliktu medzi vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov na jednej strane a ochrancami prírody a ekologickými aktivistami na strane druhej, ale môžu významne napomôcť k prijatiu jednotnej štátnej politiky pre záchranu lesného bohatstva Slovenska,“ povedal koordinátor platformy František Štulajter.

Nepoznajú spoločenskú objednávku

Politici však na návrhy platformy podľa Štulajtera nezareagovali s vážnosťou a zodpovednosťou, akú si aktuálny zdravotný stav lesov na Slovensku vyžaduje a odvolávali sa pritom na to, že nepoznajú spoločenskú objednávku v prístupe k lesom.

„Výsledkom ich alibistického prístupu je, že sa aktivizujú viaceré záujmové skupiny, vyzdvihujúc do popredia svoje záujmy a riešenia. Tým sa iba ďalej zväčšuje bariéra medzi ľuďmi, ktorí sa majú dohodnúť, takže dohoda v záujme záchrany našich lesov ostáva v nedohľadne,“ pokračoval Štulajter.

Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska je odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa – vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska.

Programovým cieľom platformy je presadzovať dokument Nová stratégia trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska. Ambíciou platformy je zjednotiť verejnosť na racionálne definovaných princípoch.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe František ŠtulajterJozef Marko
    Firmy a inštitúcie Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska