Petíciu Klíma ťa potrebuje podporilo takmer 20-tisíc ľudí, aktivisti plánujú vyvíjať na poslancov väčší tlak

Parlament, NR SR
Foto: ilustračné, SITA/Kancelária Národnej rady SR

Druhú vlnu petície Klíma ťa potrebuje podporilo za necelý týždeň takmer 20-tisíc ľudí. Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková.

SKI petíciu podporuje. Jej druhá vlna má byť odpoveďou poslancom Národnej rady SR (NR SR), ktorí prvú petíciu so 127-tisíc podpismi síce v parlamente prerokovali, no jej výsledkom bolo iba prijatie uznesenia, ktoré iniciátori petície považujú za „bezzubé“.

Nenechajú sa odradiť

Aktivisti v prvej petícii žiadali vyhlásenie stavu klimatickej krízy či prípravu strategického plánu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040, prípadne najneskôr do roku 2050.

„Nesmieme sa nechať odradiť. Najlepšou reakciou na prvotný nezáujem poslancov NR SR je preto viac aktivity, viac solidarity a viac našej spolupráce, aby tlak na poslancov rástol a aby už v budúcnosti nemohli tému klimatickej zmeny ignorovať,“ povedala Chajdiaková.

Žiadajú jasný klimatický plán

Druhá vlna petičnej akcie Klíma ťa potrebuje prichádza s požiadavkou vytvoriť pre SR jasný klimatický plán. Podľa autorov petície musí byť plán zrozumiteľný, s priebežnými a hlavne konkrétnymi a kontrolovateľnými cieľmi.

Chajdiaková dodala, že SKI sa plne stotožňuje s požiadavkami petičnej akcie. Petícia je pre verejnosť dostupná na portáli Mojapeticia.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kateřina Chajdiaková