Pivovarníci sa dobrovoľne zaviazali, že na fľašiach a plechovkách od piva uvedú jeho zloženie

Pivo
Foto: SITA/Igor Svítok

Európski pivovarníci sa zavizali najneskôr do roku 2022 uvádzať na všetkých fľašiach a plechovkách piva jeho zloženie a výživové hodnoty. Príslušné memorandum podpísali na pôde svojho združenia v Bruseli tento týždeň. Informovala o tom prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Jana Shepperd. Zároveň dodala, že väčšina slovenských pív tento záväzok spĺňa už teraz.

Jasná a transparentná komunikácia

Tento nový dobrovoľný záväzok vznikol v spolupráci s Európskou komisiou, ktorú na podujatí zastupoval komisár pre zdravie Vytenis Andriukaitis.

Komisár pochválil pivovarníkov za to, že sú spomedzi výrobcov alkoholických nápojov priekopníkmi jasnej a transparentnej komunikácie so spotrebiteľom.

I napriek tomu, že legislatíva EÚ oslobodzuje alkoholické nápoje s obsahom viac ako 1,2 % alkoholu od uvádzania týchto informácií, členské pivovary združené v európskom združení pivovarníkov (Brewers of Europe) už teraz na obaloch dvoch tretín svojich výrobkov označujú energetickú hodnotu a v štyroch pätinách aj zloženie surovín.

Slováci majú radi pivo

Medzi signatármi nového záväzku je 10 pivovarov a 25 národných pivovarníckych združení, vrátane Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. Slovenskí pivovarníci pristupujú zodpovedne nielen k výrobe piva, ale aj k očakávaniam spotrebiteľov.

„Slováci majú radi pivo a naši pivovarníci sa neboja zverejniť, z čoho pivo varia a koľko kalórii má. Všetky produkty z našich členských pivovarov – alkoholické i nealkoholické obsahujú na obale tieto informácie už dnes. Nemáme čo schovávať. Pivo je čisto prírodný, nízko-kalorický a nízko-alkoholický nápoj,“ uviedla Jana Shepperd.

„Etikety sú zároveň priestorom, kde naši pivovarníci otvorene informujú o rizikách konzumácie alkoholu pre citlivé skupiny – mladiství, vodiči, tehotné ženy. Otvorená komunikácia so zákazníkom je jedným z príkladov zodpovedného prístup pivovarníkov,“ dodala.

Štefanec prezidentom klubu piva

Na pivovarníckom podujatí v Bruseli sa zúčastnil aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec, ktorý prijal funkciu prezidenta Klubu piva v Európskom parlamente (EP Beer Club). Po Nemke a Belgičanovi je prvým prezidentom z krajín strednej a východnej Európy.

„Pivovarnícky priemysel je dôležitou súčasťou našej ekonomiky aj tradície. Je pre mňa veľkou cťou, že môžem jeho záujmy zastupovať aj na pôde Európskeho parlamentu,“ povedal po vymenovaní Ivan Štefanec.

„Zo svojej pozície chcem vplývať na európsku legislatívu, aby európske regulácie a zákony boli naklonené európskym výrobcom. Pivo, ktoré sa varí v Európskej únii by malo obsahovať čo najviac domácich surovín a malo by spĺňať najvyššie štandardy kvality. Verím, že sa mi podarí presadiť také legislatívne zmeny, ktoré povedú k zlepšovaniu podnikateľského prostredia a odrazia sa v spokojnosti zákazníkov,“ uzavrel Štefanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJana ShepperdVytenis Andriukaitis
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia