Platobná agentúra začne vyplácať kompenzácie za sucho. Ktorí farmári by mohli získať viac peňazí?

farmár, sucho
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 11. júna, 13:25

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala prijímať žiadosti poľnohospodárov o kompenzáciu strát za sucho v roku 2017. Poľnohospodári môžu okrem toho požiadať aj o štátnu pomoc na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe.

Národniari presadili navýšený rozpočet

PPA vyplatí kompenzácie za sucho z roku 2017 v celkovej výške 17 mil. eur a poistné vo výške 4 mil. eur. Poľnohospodári tak získajú spolu 21 mil. eur z rozpočtu agrorezortu. Žiadosti PPA prijíma od utorka 11. júna do 10. júla 2019. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

„Tak ako som sľúbila, začíname realizovať prvé prostriedky z navýšeného rozpočtu agrorezortu pre rok 2019, ktorý pre poľnohospodárov presadila SNS. Celkovo môžu poľnohospodári získať na kompenzácii za sucho v roku 2017 a v rámci novej schémy štátnej pomoci na platby poistného, ktorú sme čerstvo notifikovali v Bruseli, 21 mil. eur. Na zlepšení stavu nášho agrosektora systematicky a intenzívne pracujeme. Aj takýmito opatreniami zabezpečujeme viac slovenských potravín pre nášho spotrebiteľa,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Oprávnení žiadatelia

Oprávnenými žiadateľmi v rámci podporného opatrenia „SUCHO 2017“ sú podľa MPRV tí, ktorým sa pre extrémne sucho v roku 2017 znížila priemerná ročná produkcia poľnohospodárskych výrobkov o viac ako 30 %. Zároveň oprávnenými žiadateľmi sú podniky, ktoré predložili podklady pre vypracovanie vládou schváleného materiálu 19. decembra 2018.

„Kompenzácia straty bude od 35 % do 90 %. A to v závislosti od toho, či žiadateľ využíval v tomto období závlahový systém, či si poistil svoju výrobu alebo príjem minimálne na polovicu a či pôsobí v oblastiach s prírodnými obmedzeniami. Tí, ktorí sa chovali zodpovedne získajú viac. Celkovo vyplatíme na toto opatrenie 17 mil. eur,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Pre toto opatrenie pritom platí podľa MPRV špeciálna výnimka. Ak sa žiadateľ stal podnikom v ťažkostiach v dôsledku sucha v 2017, zostáva oprávneným žiadateľom, čo pri iných opatreniach neplatí. Zároveň PPA znížila administratívnu záťaž.

Ak si totiž žiadateľ súbežne so žiadosťou o dotáciu „SUCHO 2017“ podáva aj žiadosť o dotáciu v rámci opatrenia „POISTNÉ“ postačuje, aby originály požadovaných potvrdení predkladal len k jednej žiadosti.

Podpora malých aj stredných podnikov

Cieľom opatrenia „POISTNÉ“, na ktoré vyplatí PPA celkovo 4 mil. eur je podporiť mikro, malé a stredné podniky pôsobiace v rastlinnej a v živočíšnej prvovýrobe formou úhrady platby poistného.

„Poľnohospodári môžu požiadať o preplatenie oprávnených nákladov a výdavky na platby poistného, ktoré kryje straty spôsobené prírodnými katastrofami, nepriaznivými poveternostnými udalosťami, ktoré možno prirovnať k prírodnej katastrofe, výskytom chorôb zvierat alebo škodcov rastlín a vplyvom chránených zvierat,“ vysvetlil Juraj Kožuch.

V rámci podporného opatrenia „POISTNÉ“ je žiadateľom refundované poistné do výšky 65 %, ktoré uhradia v období odo dňa podania žiadosti do 30. septembra 2019.

Do tohto opatrenia sa už nebudú môcť zapojiť tí, ktorí požiadali o podporu na poistenie úrody pre rok 2019 v zmysle nariadenia vlády SR o podmienkach poskytovania podpory v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom. Takíto žiadatelia nie sú podľa MPRV oprávnenými žiadateľmi na poskytnutie dotácie v rámci opatrenia „POISTNÉ“.

Motivácia pre poľnohopodárov

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje, že MPRV a vláda SR uznali opodstatnenie oboch požiadaviek. „Finančné prostriedky z dnes vypísanej výzvy poľnohospodári použijú na prácu v prospech vidieka, stabilizáciu počtu svojich zamestnancov a ďalšiu výrobu slovenských potravín. Je to teda ďalší krok, ktorý prispeje k zmierneniu dopadov klimatických zmien,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Štátnou pomocou na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe sa podľa SPPK naplnila ďalšia z priorít, ktorú si určila najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku v súvislosti s bojom proti následkom klimatických zmien.

„Preplatenie časti poistného v poľnohospodárstve je režim, ktorý bežne funguje v európskych krajinách. My sme sa k nim v utorok pridali. Je veľmi dôležité, aby tento režim fungoval štandardne každý rok. Poľnohospodár týmto spôsobom bude ešte viac motivovaný poistiť si časť rizika, ktoré pri svojej činnosti má“, doplnil Macho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJuraj Kožuch
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra