Po stopách "lesných ľudí". Modra cez víkend predstaví kultúru Huncokárov

Fb_cover.jpg

Predposledný júlový víkend si  v miestnej časti Modry – Piesok pripomenú históriu Huncokárov – horských ľudí, ktorí žili v tamojších lesoch od polovice 18. storočia. Prichádzali do riedko osídlených oblastí z nemecky hovoriacich krajín. Žili izolovane od domáceho obyvateľstva v prenajatých drevorubačských domoch.

Miestne obyvateľstvo ich nazývalo Huncokári, z nemeckého Holzhacker – drevorubač. Prichádzali z oblasti Dolného Rakúska a Štajerska v nieľkokých vlnách. Najpočetnejšia skupina sa usadila v Modre-Piesku a práve tu mesto Modra v spolupráci s občianskym združením Huncokári na Piesku pripravilo Huncokárske slávnosti. „Radi by sme pozvali návštevníkov na otvorenie zaujímavej výstavy o Huncokároch v areáli mestskej vily  v lokalite Piesok a na prednášky etnologičky Kataríny Slobodovej Novákovej spojené s worshopmi. Je to jedinečná príležitosť ako spoznať spôsob života týchto horských ľudí, ich zvyky a tradície,” hovorí primátor Modry Juraj Petrakovič.

Huncokári  sa venovali práci v lese a prírodu mali v úcte. V rámci Huncokárskych slávností sa hostia môžu so sprievodkyňou Martinou Kľúčikovou vydať “Po stopách horských ľudí,” na komentovanú turistickú vychádzku do miestnych lesov. Na svoje si prídu milovníci country, rocku aj ľudovej muziky. V prvý deň slávností vystúpi v penzióne Huncokár country skupina Unisong, v sobotu zahrajú country Belasí a kapela Stará škola preladí na rock. Ľudovú hudbu budú reprezentovať dychová hudba Šenkvičanka a skupina Nálada. Pre rodiny s deťmi je pripravený workshop s Edudramou, geohry aj letné kino.

Vedúca Katedry etnológie z Trnavskej univerzity Katarína Slobodová Nováková opisuje Huncokárov ako komunitu pracovitých ľudí, ktorí žili izolovane v lesoch. „Boli úzko spoločensky i kultúrne zomknutí, dorozumievali sa vlastným nemeckým dialektom, uctievali svojich patrónov a v okolí Malých Karpát zanechali nezameniteľnú stopu. Ich prítomnosť bola obohatením nášho regiónu.“

Huncokári uctievali sv. Vincenta – patróna drevorubačov. Na sviatok Márie Magdalény, patrónky kajúcnikov, chodili na omšu ku kaplnke na Piesku. Po omši sa zišli na spoločný obed v drevorubačských domčekoch, poobede chodili hrávať kolky a spoločne sa zabávali.  Svätá omša sa koná pri kaplnke sv. Magdalény dodnes a veriaci z blízkeho okolia na ňu môžu ísť posledný deň Huncokárskych slávností, v nedeľu 21. júla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom