Poberanie agrodotácií skontroloval Úrad pre verejné obstarávanie, zistil desiatky porušení zákona

Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) našiel v piatich verejných obstarávaniach realizovaných firmami, ktoré poberajú agrodotácie, 34 porušení zákona.

Podnet Remišovej

ÚVO na základe podnetu od poslankyne NR SR Veroniky Remišovej z marca minulého roka kontroloval takzvané dotované osoby, teda súkromné firmy prijímajúce agrodotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry pri ôsmich verejných obstarávaniach.

Tieto zákazky boli v objeme vyše 7,5 milióna eur. Ich predmetom bola napríklad výstavba baliarne mäsa a bitúnku, rekonštrukcia dielne, hál a skladov využívaných pri poľnohospodárskej činnosti.

„V prípade troch zákaziek došlo k odstúpeniu od zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku a teda nedošlo k čerpaniu dotácie. Z tohto dôvodu úrad v zmysle zákona kontrolu ukončil záznamom. V prípade ďalších troch zákaziek preukázal porušenie zákona o verejnom obstarávaní s možným vplyvom na výsledok súťaže. Úrad v nich zistil až 34 porušení zákona o verejnom obstarávaní, z toho štyri mohli mať vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Nepredložil všetky dokumenty

Príjemcovia agrodotácie pri vyhodnocovaní ponúk podľa neho porušili zákon o verejnom obstarávaní, keď nezohľadnili skutočnosť, že víťazný uchádzač v ponuke nepredložil všetky dokumenty požadované v súťažných podkladoch.

„V týchto prípadoch išlo o Indikatívny časový harmonogram uskutočnenia stavebných prác, čo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ myslí si Hlivák.

V jednom prípade kontrolovaná firma za účelom preukázania technickej alebo odbornej spôsobilosti požadovala predložiť doklady ako pri zákazke na dodanie tovaru alebo poskytnutie služby.

Pokutu nedostanú

„A to aj napriek tomu, že išlo o zákazku na uskutočnenie stavebných prác. Kontrolovaný subjekt teda požadoval dokumentáciu nad rámec zákona, čím taktiež došlo k porušeniu zákona s možným vplyvom na výsledok verejného obstarávania,“ dodal Hlivák. Vo zvyšných dvoch zákazkách porušenia zákona o verejnom obstarávaní nemali vplyv na výsledok súťaže.

Šéf ÚVO upozornil, že na takzvané dotované osoby sa nevzťahovalo ustanovenie zákona o verejnom obstarávaní. Úrad tak nebol oprávnený voči kontrolovaným firmám začať správne konanie o uložení pokuty.

„Na základe výsledku kontroly úrad postúpil podnet Protimonopolnému úradu SR z dôvodu existencie podozrenia z konania narúšajúceho čestnú hospodársku súťaž,“ uzavrel Hlivák.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav HlivákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraÚVO Úrad pre verejné obstarávanie