Počet medveďov na Slovensku určí vedecký výskum na základe vzoriek DNA, informoval Budaj

Medvede, výskum
Počet medveďov na Slovensku určí vedecký výskum, výsledky by mali byť známe už v lete. Foto: ilustračné, Getty Images

Počet medveďov na Slovensku určí vedecký výskum, ktorého výsledky by mali byť známe v lete. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Výskum bude uskutočnený na základe vzoriek DNA, ktorých odber bol ukončený vo februári.

Následne budú vzorky vyhodnotené v laboratóriách Karlovej univerzity v Prahe. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) očakáva, že výsledky testov prinesú relevantné údaje o výskyte medveďa hnedého na Slovensku.

Envirorezort chce udalosť vyšetriť

Budaj uviedol, že envirorezort berie usmrtenie muža v Liptovskej Lúžnej (okres Ružomberok), ktoré spôsobil medveď hnedý, veľmi vážne. Udalosť je podľa neho potrebné vyšetriť.

Budaj uviedol, že Štátnej ochrane prírody bol na mieste znemožnený odber vzoriek trusu medveďa, preto je veľmi otázne, či polícia odobrala vzorky trusu, ktoré by mohli pomôcť v identifikovaní konkrétneho medveďa, ktorý spôsobil úmrtie 57-ročného muža.

Znehodnotené vzorky

Envirorezort však medzičasom v tlačovej správe informoval, že vzorky, ktoré na mieste odobrala polícia, boli znehodnotené. Identifikácia medveďa podľa DNA preto nebude možná.

„MŽP SR bude žiadať zverejnenie dôvodov, pre ktoré bolo bránené účasti expertov ŠOP SR pri vyšetrovacom konaní,“ uviedol rezort v tlačovej správe.

Úmrtie na Liptove

Úmrtie obyvateľa Liptovskej Lúžnej bolo zaznamenané v pondelok. Na základe tržných rán polícia predbežne uviedla, že príčinou smrti mohlo byť napadnutie medveďom.

Predpoklad následne potvrdila pitva, ktorú v utorok vykonal Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Jesseniova lekárska fakulta MartinKarlova univerzitaMŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŠOP Štátna ochrana prírodyVláda SR