Počet podpisov v petícii Klíma ťa potrebuje rastie, podporilo ju už takmer 30-tisíc ľudí

petícia
Do petície sa zapojili ľudia aj elektronicky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet podpisov pod druhou vlnou petície Klíma ťa potrebuje atakuje hranicu 30-tisíc. Vyplýva to z údajov dostupných na stránke mojapeticia.sk.

Za približne tri týždne petíciu podporilo viac ako 28-tisíc ľudí. Jej cieľom je dosiahnutie vyhlásenia stavu klimatickej núdze na Slovensku a vytvorenie komplexného plánu dosiahnutia uhlíkovej neutrality v krajine do roku 2050.

Druhá vlna petície má byť odpoveďou poslancom Národnej rady SR (NR SR), ktorí prvú petíciu so 127-tisíc podpismi síce v parlamente prerokovali, no jej výsledkom bolo iba prijatie uznesenia, ktoré iniciátori petície považujú za „bezzubé“.

Extrémy počasia

Aktivisti upozorňujú, že prejavy negatívnych dôsledkov klimatických zmien sú stále iba na začiatku. Za posledných 12 mesiacov bolo pritom zaznamenaných viacero výkyvov či extrémov počasia, ktoré si vyžiadali ľudské obete či materiálne škody. Úrady v Kanade a USA zaznamenali počas leta 640 obetí extrémnych horúčav, keď denné teploty dosahovali hranicu takmer 50 stupňov Celzia.

Ďalších 150 obetí si vyžiadali povodne v Nemecku a Belgicku. Stámiliónové škody spôsobili lesné požiare v Kalifornii, na Sibíri či v Grécku, ale ja hladomor na Madagaskare.

Klimatická kríza bude mať podľa iniciátorov petície v najbližších rokoch zásadné environmentálne, spoločenské, sociálne, zdravotné, ekonomické aj politické dôsledky, ktoré nenávratne zmenia spôsob života, ako ho poznáme dnes.

Zmena je v našich rukách

„Túto zmenu ešte stále máme vo vlastných rukách a preto by sme ju mali využiť na vytvorenie lepšej budúcnosti,“ uviedli v sprievodnom texte petície.

Poslancov Národnej rady SR (NR SR) preto vyzývajú, aby sa situáciou začali vážne zaoberať. Po vyzbieraní viac než 100-tisíc podpisov plánujú petíciu opätovne predložiť na rokovanie NR SR. Petíciu môže verejnosť podporiť na stránke.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Iniciatíva Klíma ťa potrebujeNárodná rada SR