Počet pozorovaných dravcov na Slovensku stúpa, ochranári sa zapojili do medzinárodného sčítania

Orol kráľovský, Leoš
Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Počet pozorovaných dravcov na Slovensku stúpa. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal odborník na ochranu dravcov Tomáš Veselovský.

Dobrovoľníci a členovia RPS sa v januári zúčastnili na 4. ročníku Medzinárodného sčítania orlov v Panónskom regióne. Celkovo zaznamenali výskyt 108 orlov kráľovských, 73 orliakov morských a 30 sokolov rárohov.

„Slovenskí dobrovoľníci sčítavali dravce prevažne v nížinách a predhoriach západného a východného Slovenska, v oblastiach, ktoré sú pre zimovanie dravých vtákov najvýznamnejšie. Využili sme aj ornitologické pozorovania z priehrad a vodných nádrží z dôvodu väzby orliakov morských na tieto vodné biotopy,“ povedal Jozef Chavko z RPS.

Do Medzinárodného sčítania orlov, ktoré sa uskutočnilo pod záštitou projektu Life PannonEagle, sa okrem dobrovoľníkov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska a Srbska pripojili aj účastníci z Rumunska a Slovinska. Cieľom sčítania bolo vytvoriť „Mapu orlov“ zimujúcich v Karpatskej kotline.

Celkovo bolo v rámci medzinárodnej spolupráce zaznamenaných 763 orlov kráľovských, 1347 orliakov morských, 118 sokolov rárohov a ďalších 19 druhov dravcov v počte viac než 20-tisíc jedincov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ChavkoTomáš Veselovský
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku