Podpora farmárov je na papieri dostatočná, realita je iná, upozorňujú mladí farmári

Farm 3092749_1280.jpg
Pôdohospodárska platobná agentúra v uplynulom roku vyplatila príspevky vo výške rekordných 730 miliónov eur. Na prvý pohľad to vyzerá veľa. Združenie mladých farmárov na Slovensku (ASYF) však upozorňuje, že tí, ktorí podporu najviac potrebujú, dostávajú z tejto sumy len omrvinky.

Mladí majú málo

„Podpora mladých farmárov na Slovensku je podľa médií a na papieri dostatočná žiaľ realita je iná. Žiadali sme navýšenie platby na mladého farmára, žiaľ podporili nás len zvýšením o 3,75 eur a max. na 28 ha. V českej republike to bolo navýšenie o 50%, pričom podporu dostávajú na 90 ha,“ uviedla pre Náš Vidiek Danica Valová z ASYF.
Mladých farmárov trápi aj nedokončený  program 6.1, teda podpora začínajúcich farmárov do 40 rokov. Neboli vyčerpané všetky prostriedky určené na program, preto ASYF žiadalo otvoriťzásobník projektov a zazmluvniť ďalších žiadateľov o nenávratný finančný príspevok, ktorí sa v rebríčku nachádzali pod čiarou.
„Veríme, že tým čo podpísali zmluvu s PPA o NFP z programu 6.1, že sa im podarilo splniť svoje podnikateľské zámery i keď celkovo štát nevytvára ideálne podmienky na podnikanie, zaťažuje farmárov najrôznejšou administratívou a neustále sa zvyšujúcimi kontrolami. Užívatelia výhod sú uprednostnení pred vlastníkmi pôdy,“ hovorí Valová.

Čo by sme zlepšili

„Čo sa týka žiadostí priamych platieb saps greening nenaplnili sa hrozné očakávania a systém dnes funguje dostatočne.

Privítali by sme keby boli uvoľnené prostriedky pri križovaní tým, ktorí medzi sebou nemajú problém – stáva sa že na jednom bloku LPIS sú napr. 10 žiadatelia – dvaja sa križujú – tým pádom zastavia priame platby aj ostatným, pritom tí ostatní žiadatelia nemajú žiadny problém,“ navrhujú mladí farmári v stanovisku, ktoré poskytla Valová.

„Ďakujeme zamestnancom na nižších úrovniach PPA, že žiadateľom poskytujú informácie a pomoc v rámci svojich možností. Uvítali by sme, keby bol daný presný dátum jedného a konečného uzavretia hraníc LPIS. Vidíme, že kontroly sa nestíhajú, lebo PPA nemá dostatok pracovníkov a potrebné vybavenie, tu bolo vhodné zamyslieť sa prečo tomu tak je,“ uzatvára Danica Valová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra