Polícia spolu s ochranármi dravcov kontrolovala hniezda chráneného vtáctva, pátrali po jedoch

Orol kráľovský, Leoš
Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Polícia spolu s odborníkmi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (ODNS) vykonáva preventívne kontroly v hniezdnych a lovných teritóriách vzácnych vtákov. Medzi ne patria napríklad sokol rároh, haja červená, orliak morský či orol kráľovský. ODNS to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala výkonná riaditeľka organizácie Lucia Deutschová. Spoločná aktivita polície a ODNS je súčasťou projektu Life PannonEagle.

Pred niekoľkými dňami spolu polícia a ODNS uskutočnili výjazd dvoch samostatných terénnych tímov, ktorého cieľom bola preventívna kontrola v hniezdnych a potravných biotopoch orla kráľovského na východnom Slovensku. Policajné tímy pozostávali zo štyroch policajtov. Z nich boli dvaja psovodi so služobnými psami, špeciálne vycvičenými pre vyhľadávanie jedov, ktoré páchatelia používajú aj na usmrcovanie dravcov.

Polícia a ODNS monitorovali viac ako 30 známych a perspektívnych hniezdnych lokalít orla kráľovského v Košickej kotline, Ondavskej rovine a Slanských vrchoch. Porušenie zákona ani nelegálne aktivity počas preventívnych kontrol nezistili.

Pytliaci usmrcujú vzácne druhy

Za posledné dva roky bolo na Slovensku odhalených vyše 40 prípadov nelegálnych aktivít, pri ktorých zahynulo viac ako 150 jedincov chráneného vtáctva. Skutočný počet páchaných zločinov na operencoch, o ktorých sa polícia nedozvie, je však podľa ODNS omnoho vyšší. Páchatelia pritom usmrcujú aj vzácne druhy ako sokol rároh, haja červená, orliak morský či orol kráľovský.

„Kontroly v územiach, ktoré sú kľúčové pre vzácne druhy dravcov, považujeme za dôležitú prevenciu pred nelegálnymi aktivitami, obzvlášť v čase práve začínajúceho hniezdenia. Orly kráľovské, a tiež ďalšie druhy, sú teraz mimoriadne zraniteľné. Len od začiatku roku 2018 bolo na Slovensku odhalených 42 prípadov nelegálnych aktivít, pri ktorých zahynulo 152 vtákov v spoločenskej hodnote 240 810 eur,“ povedal Tomáš Veselovský z ODNS.

Veselovský uvádza, že 76 percent vtákov uhynulo na následky požitia otravy, ďalších 12 percent usmrtil zásah strelnou zbraňou. Vo zvyšných 14 percentách prípadov sa nepodarilo preukázať presnú príčinu úmrtia vtákov.

Počet hniezdiacich párov je pomerne nízky

Mário Kern, riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru uvádza, že otravy chránených druhov živočíchov a poľovnej zveri patria medzi najzávažnejšie formy environmentálnej trestnej činnosti.

„Ide o celosvetový fenomén, s ktorým sa stretávajú aj naši kolegovia na všetkých kontinentoch. Ide o mimoriadne nebezpečnú činnosť pre spoločnosť, kde okrem usmrcovania živočíchov vzniká priama hrozba aj pre človeka, nakoľko sú používané vysoko toxické chemické látky, ktoré páchatelia po aplikácii do návnady vykladajú na voľne prístupné miesta,“ povedal Kern.

Orol kráľovský, orliak morský či haja červená plnia v prírode takzvanú sanitárnu, ozdravnú funkciu. Živia sa vo veľkej miere uhynutými živočíchmi, alebo chorými či zranenými jedincami a majú preto v prírode, rovnako ako všetky ostatné dravce, nezastupiteľné miesto.

Hniezdenie sokola rároha aj orla kráľovského je evidované len v západnej a východnej časti krajiny. Počet hniezdiacich párov je pomerne nízky, preto sú populácie oboch druhov značne zraniteľné. V súčasnosti je na Slovensku evidované hniezdenie 39 párov sokola rároha, v prípade orla kráľovského je to 75 – 85 párov.

Pri hľadaní otráv pomáhajú drony

Verejnosť môže podozrenie na trávenie dravcov ohlásiť polícii na čísle 158 alebo anonymne aj ODNS prostredníctvom formuláru „Oznámte prípad“ na stránke https://www.imperialeagle.eu/sk. Niektorými z typických príznakov otravy dravých vtákov sú kŕčovito zaťaté pazúry, poloroztiahnuté krídla, krvácanie z telesných otvorov, mäso v zobáku.

V rámci projektu Life PannonEagle dosiaľ vycvičili dva policajné psy. Sú to vôbec prvé služobné psy Policajného zboru vycvičené na vyhľadávanie nastražených pascí s otravou pre dravce. Pri monitoringu využívajú polícia a ODNS aj najmodernejšie technologické vybavenie, napríklad drony.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lucia DeutschováMário KernTomáš Veselovský
    Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na SlovenskuPolicajný zbor SR