Poľnohospodári dosiahli kladný výsledok, tvrdí agrárna komora a protesty farmárov preto nepodporí

traktor, farmár
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Poľnohospodárske odvetvie dosiahlo za rok 2018 kladný hospodársky výsledok pred zdanením vo výške 96,3 mil. eur. Konštatovala to Agrárna komora Slovenska (AKS) na svojom valnom zhromaždení.

„Je však nutné poznamenať, že bez dotácií by bol sektor vysoko stratový, a to mínus 391 mil. eur,” upozornila predsedníčka AKS Helena Patasiová. Komora preto tvrdí, že kladný hospodársky výsledok dosiahol agrosektor vďaka šetreniu a dotáciám. AKS o tom informovala v piatok v tlačovej správe.

Vyššie tržby z predaja vlastných výrobkov

Výsledok hospodárenia ovplyvnili podľa AKS viaceré faktory, napríklad nárast tržieb z predaja vlastných výrobkov o 5 % až 6 %, tak rastlinných ako aj živočíšnych. Ďalej vyššia naturálna produkcia obilnín, pri ktorej AKS zaznamenala nárast o 15,53 %.

Na druhej strane hospodárenie ovplyvnil tiež pokles úrody pri viniciach o 20,05 %, mierne nižšia naturálna produkcia rozhodujúcich skupín jatočných zvierat, tak hovädzieho dobytka ako aj ošípaných, ale aj úspora na nákladoch za hnojivá, pesticídy a kŕmne zmesi.

Poľnohospodárske podniky dosiahli tržby za predaj vlastných výrobkov vo výške 1,748 mld. eur. Z toho za predaj rastlinných výrobkov 854 mil. eur, za predaj živočíšnych výrobkov 501 mil. eur a 393 mil. eur z ostatných nepoľnohospodárskych činností, napr. agroturistiky, prenájmu budov atď.

Nepodporia protesty farmárov

Členovia Agrárnej komory Slovenska zároveň na valnom zhromaždení prijali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého nepodporia avizované protesty poľnohospodárov v hlavnom meste.

„Aktuálny stav rokovaní s vládou o problematických témach agrorezortu a ich riešenie si z pohľadu AKS žiadne protesty nevyžaduje. AKS sa od tejto a obdobných aktivít organizátora dištancuje. Spôsoby, akými Iniciatíva poľnohospodárov koná a strháva na seba pozornosť médií, degraduje úroveň slovenských poľnohospodárov,“ uviedla AKS.

Komora naopak oceňuje prístup predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej pri opakovaných prosbách farmárov o pomoc so vzniknutými škodami pre extrémne sucho v roku 2017.

„Dialógom sme sa dopracovali k vyhláseniu výzvy, na základe ktorej bude môcť 211 najviac postihnutých farmárov požiadať o finančnú kompenzáciu,“ povedala Patasiová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR