Poľnohospodári dostanú od štátu 23 miliónov eur

Poľnohospodári dostanú dotácie najmä na živočíšnu výrobu. Ilustračná snímka
Foto: SITA/(sl)

Po vlaňajšej historickej premiére vyplatí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) aj tomto roku slovenským poľnohospodárom preddavky na podporu živočíšnej produkcie.

V týchto dňoch si podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) finančne prilepší ešte viac žiadateľov ako vlani. Viac ako 23 miliónov eur si rozdelí 4 584 slovenských poľnohospodárov. Informovalo o tom v piatok MPRV SR v tlačovej správe.

Viac na živočíšnu výrobu

Od môjho nástupu sme s novým vedením Pôdohospodárskej platobnej agentúry spravili pre slovenských poľnohospodárov kus poctivej práce. Práve živočíšna produkcia si zaslúži našu špeciálnu pozornosť. Toto odvetvie malo na Slovensku dlhú tradíciu, no v poslednom desaťročí výrazne stagnuje. Rýchlejší prístup k financiám je jedným z možných nástrojov, ako ho podporiť,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Pôdohospodárska platobná agentúra začala vyplácať preddavky na viazané priame platby v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz v sadzbe 18,04 eur, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka v sadzbe 227,23 eur a na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka v sadzbe 288,95 eur, pričom opätovne ide o medziročný nárast.

Farmári dostanú tisíce eur

Na všetkých žiadostiach sme uskutočnili administratívne kontroly a preverili sme výsledky vykonaných kontrol na mieste. Po overení podmienok oprávnenosti na platbu sme okamžite začali s vyplácaním preddavkov. Tak, ako vlani, posielame na účty slovenských poľnohospodárov tisícky eur,“ skonštatoval generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Európska legislatíva umožňuje členským štátom vyplácať preddavky na priame platby až do výšky 50 % pred 1. decembrom kalendárneho roka, ale najskôr od polovice októbra. „Využili sme maximálnu možnú hranicu na vyplatenie preddavkov, a teda rovných 50 %. Viac ako 4 500 žiadateľom poskytneme cez 23 miliónov eur,“ dodal Kožuch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra