Poľnohospodári kritizujú Matoviča, o "covidových" peniazoch a pláne obnovy môžu zatiaľ iba snívať

PREZIDENTKA: Prijatie predsedu vlády SR
Premiér SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenskí poľnohospodári a potravinári sú naďalej v štrajkovej pohotovosti, lebo za posledných osem mesiacov sa ich situácia vôbec nezlepšila. Vyhlásil to vo štvrtok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

Zároveň vyzval premiéra Igora Matoviča, ministra financií Eduarda Hegera a šéfa rezortu poľnohospodárstva Jána Mičovského, aby problémy poľnohospodárstva začali riešiť čím skôr. „Nie sme divadelníci, chceme o problémoch diskutovať, bez vášní, na základe faktov a odborných argumentov,“ dodal Macho.

Zmena nájmu za poľnohospodársku pôdu

Poľnohospodárske a potravinárske zväzy, ktoré sú združené v SPPK, odovzdali na Úrade vlády SR 18. novembra v mene slovenských chovateľov dojníc, ošípaných, hydiny, ako aj pestovateľov poľných plodín, zeleninárov, ovocinárov, či relevantných predstaviteľov potravinárov, v poradí už tretí otvorený list adresovaný predsedovi vlády.

Viac o téme: Koronavírus

Po dvoch mesiacoch ho opäť žiadajú o urýchlenú pomoc pri riešení nezdravého stavu agropotravinárskeho sektora.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírus

Prvý list adresovali poľnohospodári a potravinári 10. septembra. Podpísalo ho takmer 700 poľnohospodárskych podnikov. Upozornili v nej na nesúhlas so spôsobom zmeny nájmu za poľnohospodársku pôdu a určením jeho výšky. Premiéra žiadali o spustenie verejnej odbornej diskusie o nájme poľnohospodárskych pozemkov a jeho trhovej hodnote s cieľom nastoliť spravodlivé podmienky.

Obraz o zlých veľkých a dobrých malých

Druhý list dostal Matovič 29. septembra. Výrobcovia potravín ho upozornili na kritickú situáciu v agropotravinárskom odvetví, nekoncepčné kroky ministra Mičovského a absentovanie odborného dialógu medzi ministerstvom a poľnohospodármi a potravinármi. V liste ho vyzvali na riešenie situácie a spoločné rokovanie s poľnohospodármi a potravinármi.

„Na jednej strane si uvedomujeme, že v tomto náročnom období je priorita štátu v ochrane zdravia ľudí. Na strane druhej však neoddeliteľnou súčasťou ekonomiky je aj agropotravinársky sektor a výroba lokálnych potravín. Aj v týchto náročných časoch preto trváme na tom, že rezortný minister nie je pre odvetvie garantom konštruktívnych zmien a oživenia agropotravinárstva,“ zdôraznil Macho.

Ministerstvo podľa poľnohospodárov vytvára „nezmyselný obraz o zlých veľkých a dobrých malých poľnohospodároch“. Podľa Miroslava Štefčeka, podpredsedu SPPK, paradoxom je to, že neprinieslo za osem mesiacov ani jedno reálne riešenie pre malých poľnohospodárov. „Plán obnovy a tzv. covidové peniaze? Aj o nich môžu slovenskí poľnohospodári a potravinári len snívať,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerEmil MachoIgor MatovičJán MičovskýMiroslav Štefček
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora