Aktualizované: Dotácie na zelenú naftu odštartovali, farmári si môžu podávať žiadosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
poľnohospodár, traktor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 19. augusta 11:38

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala od pondelka prijímať žiadosti o zelenú naftu od slovenských poľnohospodárov. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Požiadať o túto štátnu podporu môžu do 20. septembra 2019 tí žiadatelia, ktorí si aktivovali používateľské konto na štátnom DataCentre. Doteraz si ho vytvorilo vyše 3 000 subjektov.

Prvá elektronická systémová podpora

Zelená nafta je prvá systémová podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude realizovaná plne elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia celkovo získať 30 mil. eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia zeleniny, strukovín, okopanín, nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan.

Viac domácich potravín

Očakávame zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov, viac domácich potravín v segmente, ktoré chýbajú na našich pultoch, myslíme si, že by to mohlo pomôcť aj zamestnanosti v daných segmentoch,“ povedal šéf PPA.

Podľa neho nepôjde o podporu trávnych porastov, pestovania repky a obilnín. Avšak podporené bude pestovanie chmeľu, viniča či liečivých rastlín.

Maximálna miera transparentnosti

Elektronizáciu procesu žiadostí o zelenú naftu umožnila spolupráca s Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a využitie systému ITMS. Jeho používatelia majú podľa generálneho riaditeľa sekcie informačných technológií verejnej správy ÚPVII Jaroslava Kmeťa možnosť predkladať formuláre elektronicky, bez zbytočných papierov.

Tento informačný systém podľa neho umožňuje vyhľadávať potrebné informácie a následne pracovať s elektronickými a inteligentnými formulármi. „Navyše kompletná elektronizácia prideľovania dotácií minimalizuje zlyhanie ľudského faktora a prispieva k maximálnej miere transparentnosti,“ informoval Kmeť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juraj Kožuch
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra