Poľnohospodári očakávajú bohatú úrodu a Mičovský je rád, že Slovensko je bližšie k sebestačnosti

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Foto: archívne, www.facebook.com.

Poľnohospodári očakávajú v tomto roku lepšie výnosy ako minulý rok. Najčastejšie pestovanou obilninou na Slovensku je pšenica, ktorá tvorí až 70 percent. Jej celková úroda, ktorá sa tento rok pestuje na ploche 390,9-tisíca hektárov pôdy, by mala byť vyššia ako minulý rok, a to o 1,95 milióna ton.

Darí sa aj sladovníckemu jačmeňu

Jačmeň je druhou najpestovanejšou hustosiatou obilninou a jej výmery sú medziročne vyššie o 4,7 percenta a dosiahli takmer 133-tisíc hektárov.

V tomto roku sa darí aj sladovníckemu jačmeňu, pričom jeho úroda sa javí nadpriemerne. Tieto závery vyplynuli v rámci žatevného výjazdu ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského.

Zvyšovanie potravinovej sebestačnosti

Prioritou rezortu je zvyšovanie potravinovej sebestačnosti, ktorú Slovensko podľa Mičovského dosiahne pestovaním kvalitných obilnín. Ministerstvo zároveň podľa jeho vyjadrení poskytne poľnohospodárom mimoriadnu pomoc.

„Ide o 45 miliónov eur z eurofondov a ďalších 55 miliónov eur pôjde zo štátneho rozpočtu. Hľadaním všetkých dostupných možností v agrorezorte sa táto čiastka navýši ešte o 10 miliónov eur. Takže spolu máme k dispozícii 110 miliónov eur. Na jeseň 2020 by mohli k tejto čiastke pribudnúť ešte ďalšie milióny,“ uviedol Mičovský.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ján Mičovský absolvoval žatevný výjazd vo štvrtok. Spolu s prizvanými hosťami informovali v Cíferi o aktuálnom stave žatvy na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR