Poľnohospodári rozdelili vládnu koalíciu. Kollárovci s liberálmi dotlačili Mičovského k ústupku

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Redistributívna platba pre poľnohospodárov rozdelila vládnu koalíciu na dva tábory. Sloboda a Solidarita spolu so Sme rodina odmietli pôvodný návrh ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) zaviesť doplnkovú platbu 150 eur na prvých 28 hektárov.

Popri chýbajúcej analýze sa obávali, že fyzické osoby bez produkcie budú vplyvom vysokej platby motivované drobiť aktuálne obhospodarovanú pôdu. Koaliční partneri Mičovskému dokonca pohrozili, že príslušné nariadenie vlády by nemuseli na rokovaní kabinetu podporiť.

Portálu NášVidiek.sk to nepriamo potvrdila poslankyňa parlamentu Jarmila Halgašová (SaS). „Na to, aby ministri návrh na rokovaní vlády podporili, je potrebné ho prehodnotiť a prepracovať,“ zdôraznila.

Rodí sa kompromis

Šéf agrorezortu zo svojich pozícií začína ustupovať. V relácii rádia Express Braňo Závodský naživo uviedol, že zamýšľanú redistributívnu platbu zníži na tretinu. Pred koaličných partnerov tak chce prísť s kompromisom 50 eur pre farmárov s výmerou do 29 hektárov.

Na dohodu sú pripravení aj liberáli. „Kompromisným riešením by pre nás bola znížená sadzba na prvých päť hektárov napríklad 30 eur, čo je na krajinotvorbu bez viazanosti na produkciu dostatočná suma,“ vysvetlila Halgašová. Ako doplnila, túto sumu by dostali tí, čo iba kosia a nemusia dokonca platiť žiadne dane.

S kompromisným návrhom SaS sa stotožňujú aj Kollárovci. „K redistributívnej platbe sa dostane každý subjekt zo systému priamych platieb, malý aj veľký. Čiže fyzickej osobe nepodnikateľovi bude ešte vyplatená aj základná platba na plochu vo výške 117 eur/ha,“ pripomenul poslanec Jaroslav Karahuta (Sme Rodina).

Poukázal na príklady ostatných krajín Európskej únie, kde sa doplnková platba pohybuje na úrovni 30 až 50 eur na hektár, dokonca v Poľsku je do troch hektárov nulová.

Zlyhala komunikácia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka tvrdí, že termín odoslania návrhu redistributívnej platby do Bruselu stihne. „Najneskôr v piatok pošleme naše stanovisko spolu s návrhom,“ uviedla pre portál NášVidiek.sk hovorkyňa agrorezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Predtým by ho však minister Mičovský chcel predstaviť svojim koaličným partnerom.

Sme Rodina aj SaS vyčítajú Mičovskému nedostatočnú komunikáciu. Žiadajú dopadovú štúdiu a systémové riešenia.

„Ani my, ani naši ostatní koaliční partneri sme zatiaľ neobdržali žiadny písomný podklad. Nevieme teda, s akou konečnou metodikou, s akým finančnými nástrojmi a s akými finančnými, produkčnými a ekonomickými dopadmi počíta ministerstvo po zavedení redistributívnej platby,“ hovorí Karahuta.

Krahuta: Rokujte so súkromným sektorom

Zo súčasného pnutia v agrosektore nie sú poslanci parlamentu nadšení. Volajú po intenzívnejšom dialógu medzi ministerstvom a súkromným sektorom. Upozorňujú, že úradníci majú slúžiť poľnohospodárom a nie naopak.

„Od začiatku fungovania tejto vlády som kompetentných žiadal, aby neprijímali riešenia od zeleného stola, ale po zrelej a odbornej diskusii s odborníkmi z praxe. Bez rozdielu na veľkosť a produkčné zameranie,“ poznamenáva Karahuta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anežka Šrojta HrdáJán MičovskýJarmila HalgašováJaroslav Karahuta
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiOĽaNO Sme rodinaSaS Sloboda a Solidarita