Poľnohospodári sa obávajú voľného obchodu s blokom Mercosur, producenti cukru budú znevýhodnení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
cukor, potraviny, poľnohospodári
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenské poľnohospodárske a potravinárske samosprávy majú obavy z vplyvu dohody o voľnom obchode s juhoamerickým blokom Mercosur na agropotravinársky sektor, obzvlášť na produkciu mäsa a mäsových výrobkov, cukru a obilnín.

Po svojom ostatnom rokovaní to uviedla Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR (RPPS). Už dnes je podľa nej isté, že následkom dohody sa zhorší pozícia bilancie cukru v Európskej únii.

„Aktuálne EÚ produkuje 22 mil. ton cukru a na spotrebu potrebuje okolo 17 mil. ton. Dohoda bude predstavovať obrovské znevýhodnenie domácich producentov cukru pochádzajúceho z cukrovej repy, ktoré je v súčasnosti trvalo udržateľné a podrobené prísnym environmentálnym štandardom,“ konštatuje rada v tlačovej správe, ktorú v utorok poskytla agentúre SITA.

Vysoké štandardy pre potravinovú bezpečnosť

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR pripomína, že podľa zverejnených dát mala EÚ v zahraničnom obchode s krajinami Mercosur v agropotravinárskych komoditách v roku 2017 negatívne saldo 9,5 mld. eur, pričom vývoz únie bol v hodnote 1,87 mld. er a dovoz až na úrovni 11,39 mld. eur.

Najväčšiu časť, až 53 % dovozu, tvorili tuky a oleje, ďalej nasledovalo mäso a mäsové výrobky (21 %) a ovocné a zeleninové džúsy (11 %). Vývozu dominovali tiež oleje a tuky (20 %), čokoláda a cukrovinky (17 %) a alkoholické nápoje (10 %).

„Vzhľadom na výšku negatívneho salda zahraničného obchodu je potrebné myslieť v prvom rade na ochranu spotrebiteľa a vysoké štandardy pre potravinovú bezpečnosť, ktoré musia spĺňať potravinárske podniky v Európskej únii, vrátane používania pesticídov, GMO a vysledovateľnosti výrobkov,“ uviedla RPPS.

Ohľad na životné prostredie

Podľa rady je potrebné brať ohľad aj na životné prostredie. „Ubúdanie dažďových pralesov v Brazílii za účelom poľnohospodárskej produkcie či uhlíková stopa pri dovoze potravín z týchto vzdialených krajín je ďalším dôležitým aspektom, ktorý by Európska únia mala brať do úvahy, keďže dlhodobo presadzuje ochranu globálneho životného prostredia,“ konštatuje RPPS.

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a blokom Mercosur, ktorý tvoria Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, sa dosiahla koncom júna. Európska komisia (EK) konštatovala, že dohoda je osobitne dôležitá pre priemyselné odvetvia, ako je výroba áut a automobilových dielcov, strojov, chemikálií, farmaceutických produktov a tiež odevov a obuvi.

Mercosur dúfa, že bude profitovať z väčšieho exportu poľnohospodárskych produktov, vrátane hovädzieho mäsa, hydiny a cukru. Poľnohospodársky a potravinársky sektor Európskej únie podľa EK tiež smeruje k posilneniu, predovšetkým pokiaľ ide o také produkty, ako je čokoláda, víno a liehoviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať