Poľnohospodári si podajú žiadosť o priame platby už len so sankciou

Wheat field 640960_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Žiadosť je možné podať najneskôr 25 kalendárnych dní po 15. máji 2019, avšak za každý omeškaný pracovný deň so sankciou 1 %.

Podávanie žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov v riadnom termíne bolo 15. mája 2019 ukončené. Žiadosť je však ešte možné podať najneskôr 25 kalendárnych dní po tomto termíne, avšak za každý omeškaný pracovný deň so sankciou 1 %. Po tomto termíne už žiadosť nie je možné podať. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

Aj vďaka aktualizovanej verzii aplikácie geopriestorovej žiadosti o podporu (GSAA) prebehlo elektronické podávanie žiadostí podľa agrorezortu úspešne a bez problémov. Systém zjednodušuje podávanie žiadostí poľnohospodárom a pomáha odstraňovať nezrovnalosti. „K 16. máju 2019 evidujeme 18 169 podaných žiadostí na celkovo 246 406 validných parciel, z ktorých 84 609 bolo potvrdených bez zmeny hraníc. Výmera podaných žiadostí predstavuje 1 859 006 hektárov. Celkovo môžeme konštatovať, že počet a výmera podaných žiadostí zodpovedá stavu z roku 2018,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Počas podávania žiadostí MPRV nezaznamenalo žiadny problém s aplikáciou. Aj tohto roku si časť veľkých žiadateľov nechala podanie žiadosti na poslednú chvíľu. Oproti minulému roku však bolo podľa MPRV podávanie žiadostí rozložené v čase rovnomernejšie. Približne polovicu žiadostí už podali žiadatelia v aplikácii sami, 8 % žiadostí bolo administrovaných cez integráciu. „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na základe dlhodobej komunikácie so žiadateľmi aktualizovalo pre rok 2019 verziu aplikácie GSAA. Nové vylepšené funkcie značne uľahčili prácu žiadateľom pri podávaní žiadostí a zároveň znížili pravdepodobnosť chybného zakreslenia užívaných plôch,“ uzavrela Matečná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom