Poľnohospodári upozorňujú Slovákov, aby boli ostražití a predchádzali vzniku požiarov na poliach

požiar, trávnatý porast
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzýva ľudí, ktorí sa zdržiavajú na poliach a v blízkosti žatevných prác, aby boli ostražití a nemanipulovali s otvoreným ohňom na týchto priestranstvách.

Viacero masívnych požiarov

V posledných dňoch totiž bolo na Slovensku detekovaných niekoľko masívnych požiarov, ktoré ohrozovali ľudí, zvieratá a spôsobili vysoké škody na úrode obilnín. Upozornil na to vo štvrtok Matej Korpáš z tlačového oddelenia SPPK.

V praxi sa podľa SPPK neraz potvrdilo, že obilie je prudko horľavý materiál, ktorý dokáže v sekunde vzbĺknuť. Najčastejšími príčinami takýchto požiarov sú pohodené cigaretové ohorky, kusy priehľadného skla, ale aj iskry od železníc či technické poruchy strojov na poliach.

„Naši poľnohospodári si uvedomujú takéto riziká, preto pri poľných prácach venujú ochrane zvýšenú pozornosť. Ich povinnosťou je mať pri žatve na poli aj cisternu s vodou, či traktor s pluhom alebo diskovačom pre včasné zachytenie a uhasenie prípadného požiaru,“ povedal člen predstavenstva SPPK Oliver Šiatkovský.

Nevyhadzujte z vlakov a áut žiadne predmety

Aj napriek tomu apeluje SPPK aj na poľnohospodárov, aby boli pri kosení a ďalších prácach na poliach obozretní. Rovnako žiada aj ďalších ľudí, aby nevyhadzovali z vlakov a áut žiadne predmety, pretože aj jedna nevinná fľaša môže byť zdrojom požiaru.

„Poľnohospodári si želajú, aby tohtoročná žatva pokračovala plynule, bez akýchkoľvek problémov a aj v období sucha a zvýšeného rizika vzniku požiarov mohli pokosiť celú svoju úrodu, ktorú v posledných dňoch žatvy nezničí požiar,“ dodal Matej Korpáš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej KorpášOliver Šiatkovský
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora