Poľnohospodári vítajú opatrenia eurokomisie, majú zmierniť dopady koronakrízy na agropotravinársky sektor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mlieko, kravy, dojenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta opatrenia, ktoré v predchádzajúcich dňoch prijala Európska komisia (EK) v snahe zmierniť následky koronakrízy na európsky agropotravinársky sektor.

SPPK oceňuje najmä podporu súkromného skladovania komodít mliekarenského a mäsového sektora. Agentúru SITA o tom v stredu informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Viac o téme: Koronavírus

Podpora súkromného skladovania voľných agrokomodít prispeje podľa SPPK nielen k odbytu voľného tovaru pre poľnohospodárov, ale zabezpečí nové zásoby aj pre prípad mimoriadnej situácie, a to aj v čase následkov šíriacej sa pandémie. Zároveň toto opatrenia zastabilizuje trh a zmierni cenové výkyvy.

Prebytky agrokomodít na európskom trhu

„Faktom je, že na európskom trhu sa už dlhšiu dobu hromadia prebytky agrokomodít pre sťaženú možnosť ich vývozu mimo krajín EÚ. Týka sa to napríklad mlieka a mliečnych výrobkov, bravčoviny, s čím súvisí pokles ich odbytových cien pre obmedzené možnosti ich vývozu. Na začiatku apríla mali obrovské problémy napríklad naši chovatelia jahniat, ktorí nevedeli predať zvieratá do zahraničia, najmä Talianska, v rámci tradičného veľkonočného vývozu,“ ozrejmila Jana Holéciová.

Problémy majú aj chovatelia ošípaných

S poklesom cien pre výrazné prebytky na európskom trhu už začínajú mať problémy aj slovenskí chovatelia ošípaných.

„Výkupná cena jatočných ošípaných začala klesať od začiatku prepuknutia koronakrízy na európskom kontinente. Kým pôvodne sa držala na úrovni 1,65 eura za kilogram jatočnej ošípanej, v tomto čase sa prepadla cca o 30 %. Dostala sa tak na úroveň, od ktorej sa odvíja rentabilita samotného chovu ošípaných pre poľnohospodárov,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Podpora agropotravinárskeho sektora

Európska komisia v pondelok prijala a uverejnila najnovší balík výnimočných opatrení na ďalšiu podporu segmentov agropotravinárskeho sektora, ktoré boli najviac postihnuté krízou spôsobenou koronavírusom.

Výnimočné opatrenia zahŕňajú pomoc na súkromné skladovanie v sektore mäsa a v mliekarenskom sektore, dočasné povolenie samostatne organizovaných trhových opatrení hospodárskymi subjektmi v tvrdo zasiahnutých sektoroch a flexibilitu pri vykonávaní programov na podporu trhu.

Okrem týchto schválených trhových opatrení EK navrhla, aby sa členským štátom umožnilo využívanie finančných prostriedkov na rozvoj vidieka s cieľom poskytnúť kompenzáciu poľnohospodárom do 5 000 eur a agropotravinárskym podnikom do 50 000 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora