Poľnohospodári za minulý rok najviac vyzbierali v Únii pšenicu obyčajnú a špaldu, poklesla produkcia zemiakov

žatva, pšenica
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

V roku 2020 sa najviac zozbierala v Európskej únii pšenica obyčajná a špalda. Najmenej sa vyzbieralo zemiakov. Vyplýva to z kľúčových údajov o európskom potravinovom reťazci za rok 2021 Európskej komisie.

Z hľadiska množstva sa vyzbieralo najviac pšenice obyčajnej a špaldy (119,1 mil. ton), cukrovej repy (100,1 mil. ton), kukurice na zrno a zmesi kukuričných klasov (67,8 mil. ton), čerstvej zeleniny (62,9 mil. ton), jačmeňa (54,7 mil. ton) a zemiakov (54,0 mil. ton).

Zvýšenie úrody zberu repky olejnej

Pri rozhodovaní o tom, ktoré plodiny je vhodné zasiať, musia poľnohospodári myslieť na striedanie plodín, predpokladanú ziskovosť a na zmeny v politike. Tieto vplyvy majú menší účinok na pestovateľov trvalých plodín ako sú olivy, jablká či hrozno.

V období od roku 2000 do roku 2020 sa značne zvýšila úroveň zberu semien repky olejnej, pričom produkcia bola vyššia aj v prípade pšenice obyčajnej či špaldy.

Klesla produkcia zemiakov a raže

Produkcia zemiakov zaznamenala počas posledných dvoch desaťročí klesajúci vývoj, pričom produkcia tvrdej pšenice a raže tiež klesla.

Francúzsko sa podieľalo na produkcii obilnín v EÚ 20,1 percentami, kým Nemecko 15,1 percentami a Poľsko 12,4 percentami. Slovensko sa na produkcii podieľalo zhruba dvomi percentami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia