Poľnohospodárstvu chýbajú mladí farmári, tvrdí Slovenské farmárske družstvo

Tractor 340392_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Poľnohospodárstvo na Slovensku momentálne podľa SFD nepatrí k odvetviam ekonomiky, do ktorých by sa mladí ľudia hrnuli.

Poľnohospodárom na Slovensku čoraz viac chýbajú mladí ľudia v sektore a obávajú sa toho, kto v ňom bude pracovať o desať rokov. V súčasnosti totiž až štyria z desiatich farmárov budú o desaťročie v dôchodkovom veku. Poľnohospodárstvo tak patrí jednoznačne medzi najviac prestarnuté oblasti našej ekonomiky. Informovalo o tom vo štvrtok Slovenské farmárske družstvo (SFD) v tlačovej správe.

„Až 40 % zamestnancov agrosektora je v súčasnosti vo veku nad 50 rokov. V prípade iných odvetví slovenského hospodárstva je podiel zamestnancov vo veku nad 50 rokov nižší, pohybuje sa v rozpätí 10 až 30 %,“ vysvetlila momentálny stav analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. Vzhľadom na fakt, že o 10 rokov budú títo zamestnanci v dôchodkovom veku, alebo sa k nemu budú približovať, má podľa Sadovskej otázka, kto bude pracovať v poľnohospodárstve o 10 rokov, svoje opodstatnenie. Aj samotný manažment agropodnikov pôsobiacich na Slovensku si túto otázku kladie podľa analytičky SFD čoraz častejšie.

Mladí sa do poľnohospodárstva nehrnú

Poľnohospodárstvo momentálne podľa SFD nepatrí k odvetviam ekonomiky, do ktorých by sa mladí ľudia hrnuli. „Záujem o stredné školy s týmto zameraním z roka na rok klesá. Nízky záujem o poľnohospodárske odbory mal za následok zánik alebo zlučovanie škôl, inde zase zmenu obsahu štúdia. V niektorých prípadoch prívlastky v názve škôl potravinárska či poľnohospodárska vymizli, nakoľko už nevystihovali ich skutočné zameranie. V praxi ale absolventi poľnohospodárskych odborov či škôl chýbajú. A hoci je dnes počet poľnohospodárskych podnikov nižší ako pred revolúciou, o kvalifikovaných zamestnancov sa družstvá doslova bijú,“ dodala k situácii Eva Sadovská.

Slovenské farmárske družstvo (SFD) je slovenský holding, ktorý vlastní poľnohospodárske podniky zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu po celom Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú prosperitu a finančnú stabilitu. SFD zavádza moderné metódy riadenia do poľnohospodárstva a tak napĺňa svoju víziu stať sa lídrom v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom