Polovica slovenských potravín v letákoch. Ako zvládli reťazce novú povinnosť?

||||

Od prvého mája majú reťazce povinnosť uvádzať vo svojich letákových ponukách minimálne polovicu výrobkov slovenského pôvodu. Niektorí si s tým poradili elegantne, niektorí menej šikovne.

Kaufland začal s uvádzaním zoznamu slovenských výrobkov ako prvý. Produkty jednoducho nahustil na dve strany letákovej ponuky. V ďalšom letáku platnom od konca apríla to ale vyzerá trochu inak. Výrobky sú uvedené nielen s cenou, ale aj so zľavou a sú menej nahusto.

Reprofoto: Leták reťazca Kaufland 

Takto sú v letáku Lidla zobrazené slovenské výrobky na stranách 45-47. Okrem nich však Lidl ponúka v letáku aj iné slovenské výrobky, ktoré sú označené vlajočkou. Akciové ponuky a zľavy na slovenské výrobky dostali rovnaký priestor, ako všetky ostatné. Keďže Lidl je známy tým, že má najnižší podiel slovenských výrobkov v ponuke, musel zrejme leták doplniť aj o stálu ponuku.

Strana45.jpg
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Billa sa zase snaží presvedčiť zákazníka, že na pôvode svojho tovaru si dáva záležať. Pri každom slovenskom výrobku je symbol slovenskej vlajky. Ten sa naozaj vyskytuje na každej strane letáku. Nenájdeme tu žiadne zoznamy ani nahustené slovenské výrobky na jednej strane. Leták vyzerá tak, ako takmer všetky ostatné od Billy.

Strana3.jpg
Za obeť maskovaným aktivistom padli monumenty lídrov boľševickej revolúcie v cárskom Rusku - Serga Ordžonikidzeho, Nikolaja Rudneva a Jakova Sverdlova. CHARKOV 11. apríla (WEBNOVINY) - Maskovaní aktivisti v ukrajinskom meste Charkov strhli tri sochy venované pamiatke komunistických lídrov niekdajšieho Sovietskeho zväzu. [textbox align=""]
Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate
----> www.webnoviny.sk target="_blank">TU.[/textbox] Stalo sa tak iba dva dni po prijatí zákona o zákaze komunistických symbolov. Zosadenie sôch v druhom najväčšom meste Ukrajiny zachytáva v piatok zverejnené video protiruskou skupinou. [related id="23758"][related id="28138"][related id="143041"] Za obeť im postupne padli monumenty lídrov boľševickej revolúcie v cárskom Rusku - Serga Ordžonikidzeho, Nikolaja Rudneva a Jakova Sverdlova. V Charkove pritom ešte v septembri strhli veľkú sochu zakladateľa Sovietskeho zväzu Vladimira Iljiča Lenina, píše spravodajský portál France24.
Video: Nočný záťah aktivistov na boľševické sochy
www.youtube.com Zákony schválené vo štvrtok ukrajinským parlamentom zakazujú používanie symbolov sovietskeho komunistického režimu a uznávajú úlohu partizánov vzdorujúcich počas vojny Červenej armáde ako bojovníkov za slobodu.
Obrazom: Pád Leninovej sochy v Charkove
[photo id="883667"] Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok novoprijaté zákony na Ukrajine odsúdilo. Moskva tiež tvrdí, že uznanie zásluh partizánov ako bojovníkov za slobodu je vzdaním pocty "kolaborantom s nacistami".
Video: Pád Leninovej sochy v Charkove
www.youtube.com Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Tesco zvolilo podobnú stratégiu a slovenské výrobky označilo malou vlajočkou. Na prvý pohľad nič nenaznačuje, že by mal byť aktuálny leták niečím iný. Tesco sa ale dlhodobo chváli tým, že slovenské výrobky predáva vo veľkom množstve.

Strana5.jpg
Foto: SITA/AP

Coop Jednota vychádza v prieskumoch ako reťazec s najvyšším podielom slovenských výrobkov. V Jednotách je možné nájsť až 70 percent sortimentu zo Slovenska. Podľa toho vyzerá aj leták. Na každej strane je iba zopár výrobkov, ktoré nemajú pri sebe označenie slovenskou vlajočkou. Už na prvý pohľad pri prelistovaní je zrejmé, že Podiel nad 50 percent Jednota dodržiava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora