Poľovníci obviňujú zásahový tím pre medvede z amaterizmu, štátni ochranári poľovníkov z klamstva

Medved
Poľovníci kritizujú praktiky Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Na Slovensku sa v uplynulých mesiacoch akoby roztrhlo vrece s problémami spojenými s medveďom hnedým. Naša najväčšia šelma minulý mesiac usmrtila na Liptove muža a prípad rozpútal debaty o tom, prečo na Slovensku nezvládame manažment medveďa.

Štát zriadil Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má na starosti riešiť problémy týkajúce sa šelmy. Praktiky zásahového tímu sa však nepozdávajú Slovenskej poľovníckej komore (SPK).

Kritika poľovníkov

Hovorca komory Alojz Kaššák uviedol, že vykazujú znaky amaterizumu, ale aj porušovania právnych noriem. Vyhlásil, že členovia tímu do medveďov strieľajú paintballové guličky a v národných parkoch robia hluk.

Takisto podľa neho vystreľujú svetlice, plašia medvede trúbením, okrikovaním a používaním medvedích sprejov. „Použitie svetlíc alebo petárd je zákonom o poľovníctve, za účelom plašenia zveri, zakázané. Je totiž dokázané, že ide o výrazný stresový faktor,“ dodal.

Poľovníci preto predostreli otázku, prečo je v prípade medveďa tento spôsob umožnený. „Nehovoriac o tom, že takéto konanie voči chránenému živočíchovi, častokrát v jeho prirodzenom prostredí, zakazuje samotný zákon o ochrane prírody a krajiny,“ vyjadril sa Kaššák.

Štát sa bráni

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v reakcii pre NášVidiek.sk reagoval, že zásahový tím tvoria profesionáli. A to na rozdiel od poľovníckych združení, ktoré fungujú ako amatérske združenia občanov.

„Zásahový tím pre medveďa hnedého za žiadnych okolností neporušuje žiadne právne normy, nariadenia, zákony ani vyhlášky,“ uviedol Odbor komunikácie a propagácie spolu so zásahovým tímom.

Upozorňuje, že ŠOP SR je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, „ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie, alebo bezpečnosť obyvateľov obcí“.

S tým súvisí aj používanie svetlíc a petárd. „Zdôrazňujeme, že lov s použitím strelných zbraní je omnoho hlučnejší, ako výstrel svetlice,“ vyhlásila ŠOP SR.

Riešením je spolupráca

Poľovníci vidia ako riešenie medvedieho problému spoluprácu všetkých zainteresovaných strán. Teda vlastníkov pozemkov, obhospodarovateľov krajiny, poľovníkov, včelárov, chovateľov, turistov a samospráv.

Zásahový tím rušiť nechcú. „Má svoje opodstatnenie, pokiaľ je odchyt a usmrtenie vykonávané v intraviláne obce a profesionálnym spôsobom. Usmrtenie dvoch vodiacich medvedíc pri mláďatách nepovažujeme však za profesionálny zásah,“ vyhlásil hovorca SPK.

Podľa ŠOP SR zásahový tím so samosprávou rieši zabezpečenia komunálneho odpadu, prevenciu aj bezpečnosť obyvateľov.

Samosprávam a podnikateľským subjektom poskytuje konzultácie a odborné poradenstvo k zabezpečeniu odpadov a k problematike odpadového hospodárstva.

„Fyzickým osobám, chovateľom, včelárom a pestovateľom poskytuje poradenstvo a odbornú pomoc pri zabezpečovaní majetku pred prístupom medveďa za účelom predchádzať škodám, ktoré by mohol medveď spôsobiť,“ objasnilo.

Finančné zdroje

Poľovníci tiež kritizujú, že s výjazdom tímu na plašenie alebo premiesťnovanie jedincov sú spojené veľké finančné náklady.

Napríklad pri medvedici v Jasenskej doline bol až 44-krát. „Aj tak to nepomohlo a platili sme to všetko z našich daní. Je nepochopiteľné, aby boli financie takto vyhadzované do vzduchu,“ povedal Kaššák.

Do popredia tiež dáva nemalé náklady spojené so zásahom samotného veterinárneho lekára, s látkami použitými na uspanie a neskôr na usmrtenie daného jedinca.

Podľa ŠOP SR je však činnosť zásahového tímu financovaná z projektu Európskej únie Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku.

Náklady na jeho činnosť za obdobie rokov 2015 až 2020 boli približne vo výške 192-tisíc eur a zahŕňali predovšetkým mzdy, pohonné hmoty a nevyhnutné materiálne vybavenie.

Regulačný lov

Podľa štatistiky Národného lesníckeho centra aktuálne žije na Slovensku približne 2 700 medveďov, čo je trojnásobne viac, ako je pre naše územie únosné.

Poľovníci upozorňujú, že štát zákazom lovu výrazne podporil stratu plachosti tohto zvieraťa a človek pre medveďa viac nepredstavuje hrozbu. Okrem iného navrhujú aj kontrolovaný lov.

Počet medveďov musí byť taký, aby nenarušil populáciu. Nemôže byť teda odlovených viac jedincov, ako je prirodzený prírastok, ktorý je podľa NLS 300 kusov.

„Na konkrétnom čísle sa musia zhodnúť všetky strany – a to predovšetkým štát, ministerstvo životného prostredia, ministerstvo poľnohospodárstva, poľnohospodári, chovatelia oviec, hovädzieho dobytka, včelári, vlastníci pozemkov, poľovníci tak ako je to stanovené v Programe starostlivosti o medveďa hnedého,“ doplnil pre NášVidiek Kaššák.

Ako by to mohlo vyzerať

Lov by mohol fungovať aj prostredníctvom poplatkového systému pre domácich alebo zahraničných hostí, pričom by sa stanovil jednotný cenník za odlov.

Poľovníci uviedli aj príklad. Ak by odlov medveďa schádzajúceho k obydliam priniesol povedzme 3 000 eur, bolo by striktne určené, že napríklad 500 eur by si ponechal užívateľ revíru.

Dvetisíc eur by išlo samospráve, napríklad na stavbu kontajnerových stojísk alebo na inú zmysluplnú vec. Päťsto eur by pripadlo príslušnému orgánu štátnej správy, napríklad Štátnej ochrane prírody za platbu nákladov, ktoré vznikli pri výkone činnosti, napríklad na cestovné.

Sprievod by vykonával užívateľ revíru spolu s zástupcom zo Štátnej ochrany prírody, aby sa nestalo, že budú loviť iného jedinca.

Zákon to nedovoľuje

ŠOP SR však tvrdí, že v prípade medveďa hnedého nie je možné podľa platnej právnej úpravy realizovať regulačný lov. „Medveď hnedý je zaradený medzi živočíšne a rastlinné druhy, o ktoré má spoločenstvo záujem a ktoré si vyžadujú prísnu ochranu,“ argumentuje.

Tvrdenie, že regulačný lov by mohol byť zdrojom financií, napríklad na zabezpečenie kontajnerových stojísk, považuje za „zjavne účelové“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie NLC Národné lesnícke centrumŠOP Štátna ochrana prírodySPK Slovenská poľovnícka komoraZásahový tím pre medveďa hnedého