Poľovníci vyzývajú svojich členov na dodržiavanie zákonov vo vzťahu k pohybu psov a ich majiteľov k rešpektovaniu práv poľovníkov

Pes
vlčiak

Kynologická rada Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a Kynologická rada Slovenskej poľovníckej komory (SPK) sa v spoločnom stanovisku vyjadrili k prípadom postrelenia alebo zastrelenia psov v poľovných revíroch. Obaja v tomto smere vyzývajú poľovníkov na dodržiavanie platných zákonov vo vzťahu k pohybu psov vo voľnej prírode a majiteľov psov na rešpektovanie zákonných práv poľovníkov, rešpektovanie ochrany prírody a životného prostredia.

Dištancujú sa od správania niektorých kolegov

„Kynologická rada SPK i SPZ, ktoré sú vrcholnými orgánmi poľovníckej kynológie, ale rovnako aj Prezídiá SPK a SPZ sa dištancujú od správania a činov poľovníkov, ktorí porušia zákony SR vo vzťahu k pohybu psov vo voľnej prírode. Apelujeme na všetkých poľovníkov, aby pri posudzovaní pohybu psov v prírode neprevládali emócie nad zdravým rozumom a uváženým posúdením celej situácie a nájdením správneho, zákonného ale hlavne rozumného riešenia. Iba vzájomné rešpektovanie práv a povinností medzi poľovníkmi a psíčkarmi a dostatok tolerancie na obidvoch stranách môže zabrániť takýmto nešťastným a zbytočným konfliktom,“ uviedol v spoločnom stanovisku hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Posledné týždne boli hektické

V ostatnom období sa v tlači, elektronických médiách a na sociálnych sieťach vo zvýšenej miere objavujú články súvisiace so zastrelením psov v poľovných revíroch.

„Obsah článkov a reakcie čitateľov zverejnené na sociálnych sieťach odsudzujú celú poľovnícku komunitu ešte pred objektívnym vyšetrením celého prípadu a rozhodnutím orgánov činným v trestnom konaní a určením vinníkov,“ pokračoval Kaššák.

V posudzovaní vzťahov poľovníkov a psov potulujúcich sa po revíroch resp. pytliačiacich psov však verejnosť podľa SPK často bez poznania faktov, pochopenia podstaty problému a poznania súvislostí jednostranne odsudzuje poľovníkov. „Zabúdajú však, že zákonné povinnosti sú aj na strane majiteľov psov,“ doplnil hovorca SPK.

Problémom sú aj nedôslední majitelia psov

Zákon o veterinárnej starostlivosti medzi inými povinnosťami ukladá majiteľom aj povinnosť zabrániť úniku zvieraťa.

„Pes je cítiaci tvor, myslieť zaňho však musí majiteľ. Neovládateľný pes je v prírode cudzorodý prvok, ktorý spôsobuje divej zveri výrazný stres. Škody a utrpenie zveri spôsobuje nielen tým, že ju strhne a zabije, ale aj stresom, ktorý ak je permanentný je príčinou vysokých strát zveri jej menšou odolnosťou a náchylnosťou na ochorenia. Utrpenie voľne žijúcich zvierat v prírode spôsobené pytliačiacimi psami vie precítiť ten, kto už počul bolestné kvílenie srny alebo jelenice príp. iného zvieraťa zaživa trhaného pytliačiacimi psami, alebo ten kto našiel roztrhané mláďatá zveri,“ dodal Kaššák.

Základy modernej kynológie na Slovensku tvorili poľovníci

Slovenská poľovnícka komora pritom pri obrane svojich členov pripomenula prípady zranenia ľudí neďaleko Bratislavy.

„Poľovnícka kynológia je neoddeliteľnou súčasťou poľovníctva a pes je neoceniteľným pomocníkom poľovníka. Väčšina poľovníkov vlastní poľovníckeho psa a veľa poľovníkov sa intenzívne venuje poľovníckej kynológii. Základy modernej kynológie na Slovensku tvorili poľovníci-kynológovia. Vyšľachtili dve zo štyroch uznaných národných plemien a tretie plemeno je v štádiu šľachtenia,“ uzavrel hovorca SPK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie Slovenská poľovnícka komoraSlovenský poľovnícky zväzSPKSPZ