Populácia divých svíň sa zvyšuje, majú väčší dopad na klímu ako milión áut

Diviak
Diviaky prerývaním pôdy vyprodukujú ročne toľko emisií uhlíka, ako milión automobilov. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Snahy o záchranu klímy sa zintenzívňujú, no dopady klimatickej zmeny ľudí prekvapujú stále častejšie. Odborníci z mnohých oblastí sa snažia nájsť spôsoby, ako Zem uchrániť. Na dlhom zozname problémov sú aj emisie oxidu uhličitého.

Postupne odhaľujú zdroje emisií a následne nástroje, ako ich zredukovať. Na tento zoznam pribudol ďalší faktor. Sú ním divé svine.

Ako malé traktory

Medzinárodný tím vedený výskumníkmi z The University of Queensland a The University of Canterbury použil prediktívne populačné modely v spojení s pokročilými technikami mapovania. Ich cieľom bolo odhaliť, aké klimatické škody diviaky spôsobujú na piatich kontinentoch.

Christopher O’Bryan uviedol, že populácia diviakov sa na svete stále zvyšuje a vníma to ako významnú hrozbu pre klímu a napokon aj pre ľudí. Svoju štúdiu zverejnili v žurnále Global Change Biology.

Vedec prirovnal tieto zvieratá k malým traktorom, ktoré prerývajú pôdu v snahe nájsť si potravu. Podobný efekt má aj obrábanie pôdy traktormi. V oboch prípadoch sa do atmosféry uvoľňuje uhlík. „Pôda obsahuje takmer trikrát viac uhlíka ako je v atmosfére. Dokonca len malá časť uhlíka uvoľneného z pôdy môže zrýchliť klimatickú zmenu,“ vyjadril sa.

Nepreskúmaná hrozba

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz KaššákChristopher O'Bryan
Firmy a inštitúcie Global Change BiologySlovenská poľovnícka komora