Populácia orla kráľovského na západe Slovenska sa približuje populácii na východe, zistili ochranári

Orol kráľovský, Leoš
Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Populácia orla kráľovského na západe Slovenska sa približuje početnosti populácie tohto druhu na východe krajiny. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Tomáš Veselovský, odborník na ochranu dravcov RPS.

Ochranári na západe Slovenska tento rok skontrolovali 40 hniezdnych lokalít orla kráľovského. Ide o najvyšší počet hniezdnych lokalít tohto druhu, aký zaznamenali za celé desaťročia systematického monitoringu.

Sokol kobcovitý sklamal

Na východe Slovenska hniezdi približne 50 párov orlov kráľovských. Ich populácia na oboch miestach sa tak začala vyrovnávať.

Za významný považujú ochranári v tomto roku vôbec najvyšší zaznamenaný počet mláďat sokola rároha na území Slovenska. Celkovo 40 hniezdnych párov spolu vyviedlo 121 mláďat tohto druhu.

Najväčším sklamaním pre ochranárov bol výsledok hniezdenia najvzácnejšieho druhu sokola na Slovensku – sokola kobcovitého.

Ten sa vyskytuje iba na jedinom mieste na Slovensku, ktorým je Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Sysľovské polia. Kým v roku 2019 úspešne opustilo hniezda 73 mláďat, v tomto roku bolo vyvedených iba 19 mláďat.

Výr v hniezde orliaka

„Zaujímavosťou je zahniezdenie našej najväčšej sovy, výra skalného, v hniezde nášho najväčšieho dravca orliaka morského, ktoré sme zaznamenali na Žitnom ostrove. Vyliahli sa tri mláďatá, z ktorých však prežili iba dve. Zvyšky potravy v hniezde nám prezradili, že rodičia ulovili ježa, kačicu a potkana. Začiatkom júna mláďatá sedeli už iba na malých zvyškoch hniezda. Mláďatá ho našťastie stihli úspešne opustiť, kým sa úplne rozpadlo,“ povedal Karol Šotnár z RPS.

Kým väčšina druhov už úspešne vychovala svoje mláďatá, plamienka driemavá pokračuje v druhom hniezdení. Vyhodnotenie jej hniezdenia tak bude možné až na jeseň.

V porovnaní s predošlými dvoma priaznivými rokmi však podľa RPS pôjde o nižšiu úspešnosť. V roku 2019 vyviedlo šesť párov celkom 53 mláďat a v roku 2020 päť párov celkovo 55 mláďat.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Šotnár
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku