Potápači čistili tatranské plesá, na ich dne našli aj kuriózne úlovky (foto)

čistenie tatranských plies, pleso, odpadky

V rámci akcie Čisté vody vyčistili potápači tento rok trinásť tatranských plies, z ktorých vytiahli spolu 53,5 kilogramov odpadu. Informovala o tom Martina Petránová, hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

Počas leta sa potápači postupne ponorili do vytypovaných vysokohorských jazier vo Vysokých Tatrách aj v Roháčoch. Okrem množstva starých hrdzavých konzerv, fliaš od alkoholu či igelitov vylovili napríklad aj zvyšky rôznych železných konštrukcií.

„Medzi kuriózne úlovky možno zaradiť rozbitý solárny panel, nachádzajúci sa v sedimente jedného zo Žabích plies, fľašu s petrolejom, ktorá si odležala v Malom Hincovom plese asi pol storočia a tiež dron z Popradského plesa,“ spresnil Pavol Kráľ, dlhoročný koordinátor akcie Čisté vody. Uplynulý víkend sa členovia Potápačského klubu Piccard Senec ponorili pod hladinu Velického, Popradského a Nového Štrbského plesa, odkiaľ vytiahli spolu šesť kilogramov neporiadku.

Od roku 1994, keď sa do čistenia tatranských plies pustili dobrovoľníci po prvýkrát, sa z ich dna podarilo vyloviť celkovo 7 028 kilogramov odpadu.

Pre sprísnené celoštátne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu čistili potápači vysokohorské jazerá na individuálnej báze.

čistenie tatranských plies, pleso, odpadky
čistenie tatranských plies, pleso, odpadky
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina PetránováPavol Kráľ
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu