Potravinári a obchodníci dali Vlčanovi košom, do výkupných cien mu nič nie je

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

V súvislosti s rastúcimi vstupnými nákladmi potravinovej výroby a so zdražovaním potravín v obchodoch, zvolalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) stretnutie so zástupcami potravinárskych zväzov a obchodných reťazcov.

Oslovené združenia však odmietli navrhovaný formát stretnutia s tým, že dohody o výkupných cenách potravín sú vecou bilaterálnych rokovaní medzi producentmi a odberateľmi. Konštatovala to v stredu kancelária agroministra Samuela Vlčana.

Zámer sa nestretol s pochopením

Pozvanie na stretnutie prijali iba zástupcovia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS), preto ministerstvo rokovanie o zvyšovaní cien potravín zrušilo.

Na ministerstve citlivo vnímame obavy ľudí, aj volanie potravinárov o pomoc z našej strany pri súčasnom rapídnom náraste výrobných nákladov aj konečných cien potravín. Na spoločnom stretnutí sme chceli dať priestor producentom aj predajcom potravín tak, aby sme našli spoločné férové riešenie pre všetkých – potravinárov, obchodníkov a predovšetkým spotrebiteľov. Žiaľ, náš zámer sa nestretol s pochopením,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Agrorezort bude hľadať nové riešenia

Oslovené zväzy s výnimkou ÚHS sa chcú stretnúť so zástupcami ministerstva samostatne. MPRV SR ich rozhodnutie rešpektuje a bude hľadať ďalšie možnosti, ako sa vzniknutou situáciou efektívne zaoberať.

Agrorezort zdôrazňuje, že nemá možnosť ovplyvňovať cenotvorbu potravín a nesmie zasahovať do voľnej hospodárskej súťaže.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRÚHS Únia hydinárov Slovenska