Potravinári budú zahrnutí do kritickej infraštruktúry, spoliehajú sa na kroky ministerstva

Nitrianski pekári vytvorili najväčší obložený chlebík
Potravinárska komora Slovenska teraz považuje za dôležité, aby agrorezort v súlade so schváleným zákonom prijal vykonávacie dokumenty. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Potravinárska komora Slovenska (PKS) víta zahrnutie sektoru pôdohospodárstva a potravinárstva medzi kritickú infraštruktúru. Konštatovala to v piatok riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Stalo sa tak v rámci zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne NR SR Jarmily Halgašovej (SaS). Zákon nadobudne účinnosť jeho zverejnením v Zbierke zákonov.

Kritická infraštruktúra podľa eurokomisie

Napriek tomu, že potravinárstvo patrí medzi kritickú infraštruktúru vo viacerých európskych štátoch a spomína sa ako kritická infraštruktúra aj v dokumentoch Európskej komisie, absencia jasnej definície v slovenskej legislatíve spôsobovala potravinárom podľa komory problémy, pokiaľ ide o prijímanie účinných opatrení na zabezpečenie plynulosti výroby a zásobovania obyvateľstva potravinami.

Viac o téme: Koronavírus

Patrí medzi ne nielen očkovanie kľúčových zamestnancov, ale napríklad aj starostlivosť o deti zamestnancov v potravinárskom odvetví, či prístup k ochranným prostriedkom.

Ministerstvo musí prijať vykonávacie dokumenty

„Považujeme za dôležité, aby Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v súlade so schváleným zákonom prijalo vykonávacie dokumenty vrátane návrhu určenia prvkov kritickej infraštruktúry v potravinárstve čo najskôr,“ uviedla Jana Venhartová.

Potravinárska komora Slovenska pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002. Táto dobrovoľná organizácia združuje 48 členov, z ktorých 8 sú kolektívni členovia. Najdôležitejšou prioritou, ku ktorej smerujú všetky jej aktivity, je ochrana spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu, a to nielen v Slovenskej republike, ale v rámci celej Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana VenhartováJarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPKS Potravinárska komora Slovenska