Potravinári, lesníci a prvovýrobcovia dostanú milióny eur, ministerstvo presmeruje nedočerpané financie

zemiaky, farmár, pestovanie
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenskí prvovýrobcovia, spracovatelia potravín aj lesníci získajú desiatky miliónov eur, ktoré by inak vyšli navnivoč ako nevyčerpané prostriedky aktuálneho programovacieho obdobia Programu rozvoja vidieka SR (PRV SR).

Prehodnotenie aktuálneho programu

Agrorezort ich presmeruje po hĺbkovom prehodnotení aktuálneho programu. Agentúru SITA o tom v piatok informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva SR Vladimír Machalík.

„Vážime si mozole všetkých tvrdo pracujúcich a poctivých pôdohospodárov. Po detailných analýzach prostriedkov v II. pilieri PRV SR sa nám podarilo získať zdroje v objeme 45 miliónov eur, ktoré presmerujeme našim pôdohospodárom na efektívne opatrenia. Tieto nedočerpané prostriedky, ktoré boli nesprávne nastavené predchádzajúcimi vládami, tak využijeme v prospech našej potravinovej sebestačnosti a pre zdravšie životné prostredie na Slovensku,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v týchto dňoch intenzívne pracovalo na detailných hĺbkových analýzach prostriedkov z Európskej únie, aby našlo možné rezervy a zabezpečilo ich najefektívnejšie využitie.

Zvažovali a prepočítavali

Experti MPRV SR podľa Vladimíra Machalíka zvažovali a prepočítavali rôzne alternatívy využitia európskych financií, pričom toto riešenie identifikovali ako najlepšie pre pôdohospodárstvo na Slovensku, občanov i krajinu.

„Aj tento náš krok ukazuje, že budeme podporovať poctivých pôdohospodárov, ktorí prinášajú našej krajine skutočný úžitok. Časy neslávne známych mulčovačov, ktorí brali podpory za ničnerobenie skončili. Presmerovanie týchto prvých desiatok miliónov eur je symbolom toho, ako plánujeme nastaviť nové programovacie obdobie Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Efektívne, s dôrazom na potravinovú sebestačnosť, ochranu životného prostredia a v prospech poctivých pôdohospodárov vo všetkých sektoroch,“ dodal prvý štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýMartin FeckoVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR