Potravinári poukazujú na ďalšiu kauzu, podpora pre chovateľov ošípaných bola podozrivá

ošípané, prasatá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

O podpore pre chovateľov ošípaných sa mnohí chovatelia nemuseli dozvedieť. Netradične vypísaná podpora, zverejnená na netradičnom mieste a netradične málo času pre poľnohospodárov na zapojenie sa.

Veľmi podozrivé praktiky

Agrorezort formu podpory s agropotravinárskou samosprávou navyše ani nekonzultoval, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Informuje o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.

Ešte ani nedoznela posledná veľká kauza korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a už sa nám tu vytvárajú nové cestičky a spôsoby pre iné, veľmi zarážajúce a podozrivé praktiky,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Chovatelia mali vyplniť dotazník

Chovatelia ošípaných mohli od 22. novembra do 1. decembra vyplniť dotazník Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, na základe ktorého mohli získať finančnú podporu na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných (AMO) v roku 2021. Prerozdelené boli dva milióny eur. SPPK tvrdí, že o pripravovanom dotazníku nemala žiadne informácie a dozvedela sa o nej až z médií a od chovateľov ošípaných.

SPPK označila spôsob výpočtu odmeny za zvláštny a samotnú výšku odmeny za vyplnenie dotazníka za zarážajúcu. O dvojmiliónovej podpore v čase rozširujúceho sa AMO by podľa SPPK mali vedieť všetci chovatelia ošípaných.

Agentúra SITA požiadala Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora