Potravinový semafor je len populistické opatrenie, potravinári žiadajú od štátu reálne riešenia

online nakupovanie, potraviny
Pomoc odkázaným, chudobným a pracovníkom v prvej línii spojila odvekých rivalov. Foto: ilustračné, Getty images

Namiesto riešení ďalšie populistické opatrenie. Takto Potravinárska komora Slovenska (PKS) vníma schválenie potravinového semafora. Semafor, ktorý vo štvrtok odsúhlasila NR SR, podľa PKS neprináša riešenia skutočných problémov potravinárskych podnikov ani systémové opatrenia na podporu výroby potravín na Slovensku.

Komora odmieta tvrdenie, že toto opatrenie pomôže slovenským potravinárom. Výsledné znenie zákona je navyše podľa potravinárov nejednoznačné a zmätočné, otázny je aj jeho súlad s právom Európskej únie. Konštatovala to v piatok riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová.

Zjednodušenie neprišlo

Z pohľadu transparentnosti pre spotrebiteľa európske právo už v súčasnej dobe podľa PKS ustanovuje rozsiahle povinnosti pre potravinárov ohľadom poskytovania povinných informácií o potravine a v boji proti potravinovým podvodom. Na trhu zároveň existuje množstvo aplikácií, ktoré ponúkajú výživové údaje potravín, či údaje ku krajine pôvodu potraviny a surovín.

„Množstvo registrov ustanovuje slovenská legislatíva už v súčasnosti, napr. registre v súvislosti s potravinárskymi prevádzkami, novými potravinami, výživovými doplnkami a potravinami na osobitné výživové účely, register minerálnych a pramenitých vôd, vinohradnícky register, či register zaručených tradičných špecialít a chránených zemepisných označení,“ ozrejmila Venhartová.

Každý z týchto registrov pritom spravuje podľa potravinárov iný štátny orgán. Namiesto zjednodušenia administratívnej záťaže potravinárov zlúčením týchto registrov pridávajú zákonodarcovia ďalší do zoznamu.

Národné kritériá hodnotenia sú zbytočné

Potravinárska komora Slovenska je zároveň proti vytváraniu národných kritérií hodnotenia potravín, nakoľko tieto sa momentálne vytvárajú na úrovni Európskej únie.

„SR by sa mala zamerať na aktívne pripomienkovanie a diskusiu k európskym návrhom tak, aby európsky systém nediskriminoval žiadnych výrobcov ani skupiny výrobkov. Namiesto toho prichádzame s národnými riešeniami, ktoré v podobe, v akej boli schválené, s vysokou pravdepodobnosťou skončia v zozname populistických opatrení v súvislosti s potravinami, ktoré stáli štátny rozpočet nemalé finančné prostriedky bez reálneho účinku, ako napríklad súkromné pálenie alkoholu či Národný potravinový katalóg,“ uzavrela PKS.

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. PKS pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002 a združuje 48 členov, z ktorých 8 sú kolektívni členovia.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jana Venhartová
    Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora Slovenska