Pozemkové úpravy by sa vďaka novele zrýchlili, agrárna komora víta najmä kratšie lehoty

traktor, pole, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Getty Images

Agrárna komora Slovenska (AKS) víta, že sa do novely zákona o pozemkových úpravách dostali lehoty a termíny na určité vyjadrenia vlastníkov či prevzatie poštových zásielok.

„Ide napríklad o to, že sa určila lehota na podanie námietky z 90 na 60 dní. S určenými lehotami sa skracuje celá činnosť, teda celý postup pozemkových úprav,“ uviedla pre agentúru SITA predsedkyňa AKS Helena Patasiová.

Novelu schválila vláda minulý týždeň v piatok a po prípadnom schválení v parlamente by účinnosť mala nadobudnúť 1. januára 2020.

Do zákona sa dostali tri pripomienky

Agrárna komora Slovenska pripomienkovala novelu zákona o pozemkových úpravách a zo štyroch jej pripomienok v rámci medzirezortného rozporového konania sa dostali do zákona tri.

“Pozemkové úpravy sa zanedbali a práve z toho dôvodu vznikajú rôzne medziľudské konflikty pri požiadavkách podpôr. Najpálčivejšie sú na východe Slovenska a preto dúfam, že sú medzi prvými, kde sa táto činnosť zaháji,“ povedala Patasiová.

K urýchleniu procesov a riešeniu problémov s pozemkovými úpravami by podľa AKS veľmi pomohlo, keby pozemkové úrady mali právo odsúhlasiť drobné pozemkové úpravy, o ktoré žiada podnikateľský subjekt a pokryli by aj finančné náklady.

„Musím poznamenať, že sceľovaním pôdy sa bude dať omnoho lepšie obchodovať, to znamená, že bude väčší záujem zo strany finančných skupín z krajín EÚ a cena pôdy bude vyššia. Pevne verím, že vláda SR pristúpi ku zmene zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, aby zachránila slovenskú pôdu pre svojich občanov,“ dodala predsedkyňa AKS.

Zrýchlený mechanizmus

Novelou zákona o pozemkových úpravách sa napríklad vyníma konanie o pozemkových úpravách zo zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami a začleňuje toto špecifické konanie do samostatného ustanovenia zákona o pozemkových úpravách.

Tým sa majú nastaviť jednoznačné procesné a technické podmienky pozemkových úprav, týkajúce sa preukazovania dôvodu ich vykonania, určenia a zadefinovania žiadateľa, určenia podmienok či spôsobu začatia konania.

Novela zákona ďalej v rámci urýchleného mechanizmu vykonania pozemkových úprav predkladá ďalšie legislatívne zmeny v podobe procesných úprav týkajúcich sa skrátenia niektorých lehôt pri jednotlivých fázach pozemkových úprav, problémov doručovania, poskytovania vyrovnania, kvalifikačného predpokladu vedúcich projektantov či úpravy príspevku na spoločné zariadenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helena Patasiová