Pozemkovým úpravám na Slovensku svitá na lepšie časy, mali by sa začať na kritických miestach

Polnohospodárstvo, rolnictvo, farmar
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Zoznam prvých 120 katastrálnych území, kde sa začnú realizovať pozemkové úpravy, bude známy a predložený vláde do konca novembra.

Treba stanoviť poradie

„Pozemkové úpravy začnú v kritických miestach podľa naliehavosti. Stanoví sa tak poradie, v akom ich bude nutné vykonávať. Tento návrh bude musieť ešte vláda schváliť,“ informoval vo štvrtok na konferencii Ako zjednotiť slovenskú pôdu, ktorú organizuje HNevents – vydavateľstvo Mafra Slovakia, riaditeľ pozemkového odboru, sekcia legislatívy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Andrej Vašek.

„Verím, že pozemkovým úpravám na Slovensku svitá na lepšie časy. Prichádza prelomová doba. Aby sme stihli pozemkové úpravy v horizonte 30 rokov tak ako to schválila vláda SR, budeme mať čo robiť. V prvom rade preto treba stanoviť poradie, v akom bude treba nutné pozemkové úpravy vykonať. Začať treba problematickými miestami,“ uviedol Andrej Vašek.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa údajov MPRV 8,4 milióna vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na 1 parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemer vlastní 22,74 parciel.

Krajinu treba brať ako celok

„Z týchto čísiel vidíme vážnosť situácie v SR s pozemkovými úpravami. Ak vláda schváli zoznam a jeho financovanie, začneme v marci, prípade apríli budúceho roka verejné obstarávanie v dotknutých 120 územiach. Aj minulý týždeň bola vláde predložená novela zákona o pozemkových úpravách, ktorá by ich mala urýchliť,“ dodal Vašek.

Rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová si uvedomuje nutnosť pozemkových úprav. „Potrebujeme do poľnohospodárstva dostať mladých ľudí a moderné technológie. Pozemkové úpravy k tomu dopomôžu. Krajine sa totiž treba venovať ako celku,“ upozornila Halászová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej VašekKlaudia Halászová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPU Slovenská poľnohospodárska univerzita