PPA finančne podporí slovenských včelárov, dostanú viac ako milión eur

Včely, včela, úľ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský zväz včelárov (SZV) privítal finančnú podporu vo výške viac ako 1,4 milióna eur, ktorú mu poskytla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Pomoc zo strany štátu podľa zväzu významne podporí včelárov vo všetkých regiónoch krajiny a pomôže napĺňať ciele Národného programu stabilizácie a rozvoja včelárstva na Slovensku.

„Medziročne počet včelárov vzrástol o približne 1 500 a aktuálne je nás okolo 22 000. Podporu zo strany štátu si vážime. Je totiž významnou pomocou nielen pre začínajúcich včelárov, ale aj pri ochrane našich včelstiev, výskume a rozvoji nášho remesla na Slovensku,“ konštatoval v piatok predseda SZV Milan Rusnák.

Zafinancujú sa technické opatrenia

Viac ako 763 000 eur z podpory štátu, ktorú schválila pre podporný rok 2020/2021 včelárom PPA, bude využitých na technické opatrenia súvisiace s rozvojom včelárstva, vzdelávaním včelárov, začínajúcich včelárov a detí vo včelárskych krúžkoch.

Viac ako pol milióna eur bude smerovať na boj proti škodcom, ochranu pred zverou a boj proti chorobám včelstiev, predovšetkým varoáze. Takzvaný klieštik, parazitujúci na včelách a prenášajúci vírusové ochorenia, oslabujúci včely je dlhodobo najvážnejším problémom včelárov na Slovensku.

Zväz združuje množstvo včelárov

Na podporu opeľovania formou kočovania súvisiaceho so zvyšovaním produkcie medu pre slovenských spotrebiteľov je určených takmer 89 000 eur. A na podporu laboratórií, výskumu, zisťovania príčin úhynov včelstiev a obnovovanie stavov včelstiev bude smerovať viac ako 30 000 eur.

Slovenský zväz včelárov združuje takmer 16 000 členov s viac ako 255 000 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 159 základných organizácií a kolektívnych členov. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie mladých včelárov na Slovensku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan Rusnák
    Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenský zväz včelárov