PPA preveruje všetky podané žiadosti podľa nových pravidiel, vyžadujú to audítori a ministerstvo pôdohospodárstva

PPA, Pôdohospodárska platobná agentúra

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) preveruje všetky podané žiadosti podľa nových pravidiel. Robí tak aj spätne pri už schválených žiadostiach o nenávratný finančný príspevok, ktorým bolo pozastavené vyplatenie finančných prostriedkov v čase pred získaním trvalej akreditácie 15. októbra 2021.

Ako v piatok informovala agentúra, k 14. januáru ide o 598 žiadostí o platbu v celkovej sume viac ako 79 mil. eur. Z toho 251 žiadostí v objeme vyše 24 mil. eur je už pripravených na okamžitú úhradu po spustení platieb, ostatné žiadosti sú na dodatočných kontrolách.

Podmienka pre získanie akreditácie

Nové postupy pri preverovaní a posudzovaní žiadostí vyžadovali od PPA audítori, európske inštitúcie a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ako riadiaci orgán, pričom boli podmienkou pre úspešné získanie trvalej akreditácie. Jej získanie predpokladá aj uvoľnenie finančných tokov pre poľnohospodárov.

„Finančné prostriedky budú z PPA uvoľnené ihneď, ako takúto možnosť potvrdí riadiaci orgán, teda ministerstvo pôdohospodárstva. Predpokladáme, že sa tak stane ešte v januári,“ povedal generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Bez informácie o spoplatnení úverov

Ako dodal, aktuálne v rámci komunikácie so Slovenskou bankovou asociáciou PPA neregistruje žiadnu informáciu o spoplatnení úverov a všetky aktivity majú za cieľ pomôcť poľnohospodárom.

Kiss po nástupe do funkcie inicioval komunikáciu so Slovenskou bankovou asociáciou a bankami, ktoré sú poskytovateľmi preklenovacích úverov pre poľnohospodárov. Spoločne hľadajú spôsob, ako by mohli banky upustiť od sankcií, ktoré by poľnohospodárom hrozili po nevyplatení finančných prostriedkov z PPA, resp. ich vyplatení v neskoršom termíne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jozef Kiss
    Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSBA Slovenská banková asociácia