PPA začala s vyplácaním preddavkov, chovateľom rozdá takmer 20 miliónov eur

Krava.jpg
Chovatelia bahníc, jariek, kôz a kráv dostanú spolu takmer 20 miliónov eur. Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala vyplácať preddavky na priame podpory pre poľnohospodárov. Chovatelia hospodárskych zvierat, ktorí splnili podmienky, môžu získať až polovicu priamych platieb vo forme preddavkov už koncom tohto roka.

Agrerozort tak do konca roka vyplatí 6 354 úspešným žiadateľom takmer 20 miliónov eur. Podmienky na vyplatenie úspešne splnilo 6 354 žiadateľov. Informoval o tom v utorok hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

PPA prekontrolovala všetky žiadosti

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyplatí prostredníctvom PPA preddavky na priame podpory na podporné schémy viazaných priamych platieb. Ide o platby na chov bahníc, jariek a kôz, na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka a platby na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka.

„PPA vykonala administratívnu kontrolu žiadostí vrátane krížových kontrol plnenia kritérií oprávnenosti a plnenia podmienok krížového plnenia a obstarala si potrebné podklady, ktorými sú podania, vyjadrenia účastníka konania, dôkazy, ako aj výsledky uskutočnených kontrol na mieste,“ ozrejmil Hrežík.

MPRV SR pre rok 2020 určilo 50 percentnú výšku zálohových platieb, ktorá predstavuje maximálnu možnú úroveň v zmysle pravidiel EÚ. Agrorezort stanovil pre rok 2020 sadzby pri platbe na chov bahníc, jariek a kôz v sume 17,13 eura za kus, pri platbe na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka v sume 168,62 eura za kus a pri platbe na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka v sume 249,66 eura za kus.

Chovatelia by si mali kontrolovať e-schránku

Na základe splnenia legislatívnych podmienok a zabezpečenia technických prostriedkov sa začali 23. októbra 2020 vyplácať preddavky vo výške 50 percent pre 6 354 žiadateľov, ktorí splnili podmienky pre poskytnutie platieb, v celkovej sume 19 464 089,55 eura.

Agrorezort však chovateľov dôrazne upozorňuje, že Oznámenia o poskytnutí zálohovej platby bude PPA v roku 2020 doručovať prostredníctvom elektronickej pošty.

„Z uvedeného dôvodu je potrebné, aby si žiadatelia, ktorí majú aktívne elektronické schránky, v najbližších dňoch skontrolovali doručené dokumenty. Žiadateľom, ktorí nemajú aktívne elektronické schránky, budú doručené listinné rovnopisy Oznámení o poskytnutí zálohovej platby poštou,“ dodal Hrežík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Hrežík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra