Práce pri odstraňovaní enviromentálnej záťaže na rieke Slaná napredujú, z bane sa darí odkláňať znečistenú vodu

Rieka Slaná
Reprofoto: www.facebook.com - koláž Wbn

V bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava sa podarilo podľa plánu odkloniť vody vtekajúcej zo šiesteho obzoru do hlbších častí bane priamo na povrch.

Odstraňovanie enviromentálnej záťaže

Vďaka tomuto kroku nedochádza k ich silnému mineralizovaniu v hlbších častiach starej železorudnej bane, čo by malo časom výrazne zlepšiť kvalitu vytekajúcej vody do rieky Slaná. Informoval o tom riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan.

Práce priamo v bani realizuje Hlavná banská záchranná stanica, ktorú štátny podnik vybral na základe priameho rokovacieho konania. Zabezpečením prác v bani poverilo bane ministerstvo hospodárstva na základe rozhodnutia vlády a po uvoľnení 200-tisíc eur z rezortu financií.

Ako ďalej upresnil Žitňan, úplne oddeliť a presmerovať vodu na VI. obzore bane sa podarilo takzvanou obzorovou chodbou na povrch. Práce budú pokračovať aj na budúci týždeň.

Toxíny vo vode

„Dopad všetkých urobených opatrení sa bude priebežne vyhodnocovať. Je predpoklad, že sa zníži objem rozpustených látok vo vodách vytekajúcich z bane o približne 70 až 80 percent, čo sa pozitívne prejaví na kvalite vôd v rieke Slaná,“ uviedli Rudné bane.

Zároveň sa podľa nich pripravujú ďalšie opatrenia, ktoré by mali zamedziť vytekaniu aj zvyšnej vody z hlbokých častí bane. Zvolený postup vychádza z obhliadky priestorov priamo v bani a zo získaných archívnych údajov o starej opustenej bani, ktorej posledný prevádzkovateľ je momentálne v konkurze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žitňan
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRŠtátny podnik Rudné bane