Pre ťažbu štrku na Žitnom ostrove padlo trestné oznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štrk sa využíva najmä na stavbu obchvatu Bratislavy
Foto: SITA/Diana Černáková

Ďalšie tunelovanie dotácií? Existuje podozrenie, že peniaze z dotácií na obrábanie ornej pôdy šli v skutočnosti na ťažbu štrku.

Poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová podala v súvislosti s ťažbou štrku na Žitnom ostrove trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže a tiež trestných činov súvisiacich s ohrozovaním a poškodzovaním životného prostredia.

Pre Slovensko je zlou správou, ak sa Žitný ostrov nechráni, ale devastuje,“ uviedla. „Existuje podozrenie, že sa na tom niekto nezákonne obohacuje,“ uviedla. ‚Podala som aj podnet na Pôdohospodársku platobnú agentúru lebo je možné, že na tieto plochy mohli žiadať o podporu z priamych platieb na hospodárenie na ornej pôde,“ povedala.

Peniaze vo vzduchu

Ako priblížil podpredseda SaS Ľubomír Galko, strana je za výstavbu akejkoľvek infraštruktúry, obchvatu, ktorý uľahčí život motoristom, ale kontrolné mechanizmy pri stavbách majú byť účinné a treba myslieť na ochranu našej prírody.

V demokratickej krajine štát nemá šliapať po zákonoch, ani firmy tak nesmú robiť a štát to nesmie tolerovať ani podporovať,“ povedal. „Stavia sa tu obchvat, viaceré firmy pracujú pre štát a je tu podozrenie, že ťažia nezákonným spôsobom,“ uviedol s tým, že z vyťaženého štrku musia odvádzať peniaze štátu, čo podľa liberálov nerobia.

Firmy robia bez povolenia, bez toho, že by peniaze odvádzali,“ uviedol a dodal, že minister dopravy o prípade vie a nič s tým nerobí. „To, čo nám predvádza vládna garnitúra, je neprípustné, preto žiadame aby minister životného prostredia László Sólymos prestal predvádzať divadlo okolo nových zákonov a aby konal,“ dodal Galko.

Ohrozenie pitnej vody

SaS sa obáva znečistenia podzemných vôd najmä na Žitnom ostrove. Záujem o štrk na Žitnom ostrove podľa Zemanovej vedie k investorovi výstavby bratislavského obchvatu. „Chcú obísť zákon. Nám nejde o spomalenie výstavby diaľnice. Investor mal vedieť, že na výstavbu bude potrebovať štrk a mal si ho zabezpečiť. Chceme, aby ľudia mali informácie a vedeli, že zdravie nebude poškodzované takýmito činnosťami,“ zdôraznila Zemanová ešte 11. októbra na tlačovej besede.

Podľa nej sa z nekontrolovateľnej ťažby otvárajú veľké rany do podzemia Žitného ostrova. Podľa nej hrozí znečistenie naftou od mechanizmov počas ťažby. Rovnako existuje hrozba po skončení ťažby. „Tieto lokality sa totiž neskôr zavážajú niektorými látkami, ktoré môžu byť nebezpečné, alebo ornicou, kde sú pozostatky hnojenia. Je to nebezpečné,“ povedala. Podľa nej takzvaný lex Žitný ostrov napomáha chaosu a k takýmto konaniam. „Zmätok vyhovuje tým, ktorí majú ťažiť štrkopiesok na Žitnom ostrove. Nahráva to špekulantom. Správne orgány nebudú vedieť, ako to majú postihovať,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia