Pred Vlčanom stojí niekoľko kľúčových výziev, ministerstvo už nemôže podľa Hegera znovu zaváhať

VLÁDA: Rokovanie 15. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 9. júna 2021, 18:36

Pred novým ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom stoja podľa premiéra Eduarda Hegera štyri veľké výzvy. Sú nimi trvalé schválenie akreditácie pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), očista Slovenského pozemkového fondu od korupcie (SPF), efektívne čerpanie eurofondov a nastavenie transparentného a spravodlivého systému agrodotácií.

„Všetky tieto výzvy bude musieť nový minister zvládnuť. Prajem mu veľa síl, výdrže a dobrých spolupracovníkov. Ide o budúcnosť sektora a celého Slovenska. Tento rezort si už nemôže dovoliť ani jedno zaváhanie,“ uviedol premiér v stredu po rokovaní vlády.

Ministerstvo potrebuje rázne zmeny

Nový minister Samuel Vlčan si ako ďalšie úlohy vyčlenil kompletnú digitalizáciu rezortu, nové nastavenie podmienok vyhlasovania výziev a samozrejme vyrokovanie dobrých podmienok pre slovenských poľnohospodárov v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP).

„Túto politiku a celý sektor musíme nastaviť tak, aby zvýšila potravinovú sebestačnosť a vytvorila atraktívnejšie pracovné podmienkach na vidieku. Nebude to jednoduchá úloha. Budeme narážať na agromafiu, ktorá sa žiaľ v tomto sektore posledné roky doslova koncentrovala. Verím, že podpora, ktorú mi dal premiér, sa ukáže aj v štátnej podpore, keď za ním prídem žiadať nejaké prostriedky, ktoré budeme nutne potrebovať. Tento rezort je dôležitou súčasťou národného hospodárstva, ktorý potrebuje rázne zmeny. Verím v úspešné dokončenie jeho transformácie,“ povedal Vlčan.

Pomoc ponúkajú aj potravinári

Potravinárska komora Slovenska (PKS) v stredu ponúkla novému vedeniu ministerstva svoj odborný potenciál pre naplnenie uvedených úloh.

„Jednou z najdôležitejších úloh nového ministra bude nastavenie strategického plánu SR k budúcej CAP tak, aby podporila predovšetkým zvýšenie produkčných schopností slovenského agropotravinárstva a konkurencieschopnosť v európskom prostredí. Rovnako dôležité bude naplniť aj ďalšie úlohy na dosiahnutie potravinovej bezpečnosti Slovenska z Programového vyhlásenia vlády SR,“ reagovala riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Pokračovanie potravinovej katastrofy

Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan je podľa strany Hlas-SD už podľa jeho prvých slov zárukou pokračovania totálnej potravinovej katastrofy, ktorú OĽaNO vnieslo do celého slovenského pôdohospodárstva.

Už na prvej tlačovej konferencii s premiérom Hegerom totiž označil podľa Hlasu za svojich partnerov nie agropotravinárov, ale obchodníkov. Obchodníci pritom gesciou spadajú pod rezort hospodárstva.

„Je to šokujúce. Minister za svojich partnerov označil obchodníkov zo Slovenskej aliancie moderného obchodu zastupujúcej zahraničné obchodné reťazce. Tých, ktorí vyvážajú každoročne stovky miliónov eur ziskov do zahraničia a proti ktorých nekalým praktikám musí bojovať nielen Slovensko, ale aj celá EÚ. Minister pritom nespomenul ako partnerov organizácie agropotravinárov, tých ktorí potraviny na Slovensku vyrábajú a o ktorých sa má jeho rezort starať. OĽaNO a jeho neschopnosť stojí nielen za tisíckami zmarených životov, ale čoskoro sa podpíše aj pod tragédiu potravinovej sebestačnosti našej krajiny,“ povedal poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJana VenhartováRóbert PuciSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie CAP Spoločná poľnohospodárska politika EÚHlas - sociálna demokraciaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPKS Potravinárska komora SlovenskaPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPF Slovenský pozemkový fond