Predstavitelia strany SaS podporujú reguláciu medveďov so stratou plachosti

Medveď
Foto: ilustračné, Getty Images

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) plne podporujú reguláciu medveďov, ktorí sa pre stratu plachosti približujú k ľudským obydliam, čím ohrozujú ľudí. Rovnako podporujú prísny zákaz vnadenia, prikrmovania a nechráneného odpadu. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák v tlačovej správe.

Treba tiež postihovať ľudí, ktorí medvede zámerne vnadia. Momentálne sme za reguláciu tých kusov, ktoré stratili plachosť, a to najmä v intraviláne obcí,“ uviedla tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vydal k problému s medveďmi uznesenie. Envirorezortu a rezortu pôdohospodárstva odporúča bezodkladne realizovať opatrenia na ochranu zdravia, bezpečnosti a majetku ľudí.

Ministerstvo životného prostredia by malo tiež do konca roka aktualizovať Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, v ktorom ako jedno z možných riešení uvádza aj regulácia populácie medveďa hnedého.

Podľa strany SaS je však potrebné vedieť počty medveďov. „Odporúčame preto zriadiť pracovnú skupinu, v ktorej budú zástupcovia z oblasti ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, samosprávy, ako aj zástupcovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vzniknúť by mala do konca júla,“ doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Ak medvede podľa jej slov stratia plachosť, je to potrebné riešiť urgentne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováJarmila HalgašováOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita