Premiér Pellegrini je ochotný poskytnúť stotisíc eur na boj proti komárom v okrese Malacky

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini je ochotný poskytnúť 100-tisíc eur na boj proti komárom. Predsedu vlády SR o finančnú pomoc požiadali starostovia z okresu Malacky, kde je kalamitná situácia.

Ak to nedokážu obce alebo Bratislavský samosprávny kraj zo svojho rozpočtu, ja som ochotný im poskytnúť zdroje z rezervy vlády. Na aký typ postreku to použijú, musia posúdiť oni a ich občania,“ uviedol v stredu na tlačovej besede Peter Pellegrini.

Reakcia starostov bola vraj neadekvátna

Celková suma, ktorú má BSK na biologickú formu boja proti komárom vyčlenenú v rozpočte, je 69 300 eur. Táto metóda využíva biologickú látku Bti, ktorá, ale vyžaduje včasný monitoring a aplikáciu do liahnisk komárov ešte pred ich premnožením.

„Ja nechcem posudzovať, ako proti komárom bojovať. Ak sa na mňa obrátia, ja som pripravený ako predseda vlády pomôcť sumou asi 100-tisíc eur,“ uviedol premiér Pellegrini. Reguláciu komárov majú v kompetencii obce, ale o prípadnom chemickom postreku rozhoduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Podľa vyjadrenia Tomáša Derku z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského bola reakcia starostov postihnutých obcí neadekvátna.

Komáre nevyhubia ani chemické postreky. Páni starostovia si zvykli, že problém vyriešia telefonátom na župu alebo úrad vlády. Pokiaľ viem, tak na stretnutie k projektu biologickej regulácie komárov, ktoré zvolala župa ešte začiatkom jari, sa väčšina ani neunúvala prísť,“ uviedol Derka.

Nedocenený prínos komárov

Komáre sú veľmi dôležitou súčasťou potravových reťazcov. Vo Francúzsku bolo zistené, že po redukcii populácií komárov klesol aj počet vtákov, ktoré sa nimi živia a kŕmia nimi mláďatá. Lužné ekosystémy, kde sa množia tzv. kalamitné druhy sú veľmi produktívne. Bez komárov by boli oveľa menej produktívne.

Okrem toho komáre prenášajú množstvo ochorení a prostredníctvom týchto chorôb redukujú populácie svojich hostiteľov. Tak ako decimujú ľudí, choroby prenášané komármi taktiež decimujú aj populácie iných druhov. Ich význam v ekosystémoch je mnohoraký a častokrát ho ľudia nevedia úplne doceniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)