Premiér Pellegrini sa chce s farmármi stretnúť prvý júlový týždeň na východe

Podľa jeho informácií značná časť bodov, ktoré sú v takzvanej Košickej výzve, je už splnených, respektíve sa priebežne plnia. Otvorených otázok je podľa Pellegriniho už veľmi málo, preto si myslí, že nie je dôvod na veľkú paniku.

Premiér Peter Pellegrini sa chce s protestujúcimi farmármi stretnúť prvý júlový týždeň. Povedal to vo štvrtok novinárom v rámci pracovnej cesty v Budapešti, kde od svojho maďarského partnera Viktora Orbána oficiálne prevzal predsedníctvo vo Visegrádskej štvorke. „Mne, žiaľ, dnešný program nedovolil, aby som sa s nimi stretol. Mám inú predstavu o našom stretnutí. Chcem im oznámiť, že prvý júlový týždeň vyrazím na východ a pokúsim sa s nimi stretnúť na niektorej konkrétnej malej farme, na ktorej reálne podnikajú. Možno na konkrétnom poli, kde títo ľudia pracujú a tam by sme mohli rokovať o veciach, ak dovtedy nebudú uistení, že ich požiadavky, ktoré majú vo svojej výzve, sa reálne plnia,“ povedal predseda vlády.

Podľa jeho informácií totiž značná časť bodov, ktoré sú v takzvanej Košickej výzve, je už splnených, respektíve, sa priebežne plnia. „Tých otvorených otázok je už veľmi málo, preto si myslím, že nie je dôvod na nejakú veľkú paniku,“ konštatoval.

Protesty v Bratislava

Farmári nespokojní so situáciou v slovenskom agrosektore odštartovali v pondelok ráno protestnú jazdu traktormi z Michaloviec do Bratislavy. Počas protestnej jazdy sa k nim postupne na trase pridávali aj ďalší protestujúci na traktoroch. Do hlavného mesta dorazili v utorok 19. júna večer. Protestnou jazdou chcú farmári docieliť vyriešenie ich problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Ide najmä o vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov, zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, či vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom