Presun pozemkov národných parkov pod Štátnu ochranu prírody môže viesť podľa lesníckej komory ku korupcii

Les, stromy, buk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská lesnícka komora v otvorenom liste vyzýva poslancov, aby nepodporili zákon o ochrane prírody. Presun pozemkov v národných parkoch pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR môže podľa komory viesť ku korupcii.

„Väčšina obzvlášť cenných lesov, ktoré si zaslúžia ochranu, sú v takom stave práve vďaka dodržiavaniu medzinárodných štandardov trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch a ich aktívnej ochrane proti škodlivým činiteľom, ktorú zabezpečujú na vlastné náklady a s odbornou starostlivosťou vlastníci a užívatelia lesov,“ píše v liste predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan.

Komora upozorňuje na neobmedzený a neregulovaný stavebný boom vo Vysokých Tatrách, ktorý má byť výsledkom práve spoločného postupu developerov a orgánov štátnej starostlivosti o životné prostredie či odborných organizácií štátnej ochrany prírody.

Presun lesných pozemkov pod správu ŠOP je podľa komory snahou o absolútnu a neobmedzenú kontrolu pozemkov a finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a eurofondov určených na boj s klimatickou krízou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Dolňan
Firmy a inštitúcie Slovenská lesnícka komoraŠOP Štátna ochrana prírody