Prezident podpísal zrušenie osobitného odvodu obchodných reťazcov

PREZIDENT: Mimoriadne vystúpenie v NR SR
Prezident SR Andrej Kiska Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Prezident SR Andrej Kiska dal za osobitným odvodom obchodných reťazcov definitívnu bodku, keď v pondelok podpísal zákon z minulého týždňa, ktorým sa ruší tento odvod. Informovalo o tom tlačové oddelenie prezidenta. Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov platil do zrušenia aj napriek tomu, že ho prezident po schválení nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov zrušili poslanci NR SR minulý štvrtok v skrátenom legislatívnom konaní. Odvod, ktorý platil len od začiatku tohto roka, tak bol zrušený expresne rýchlo, krátko po oznámení predbežného opatrenia Európskej komisie. Za zrušenie zákona hlasovali všetci prítomní poslanci parlamentu.

Slovenskí potravinári v reakcii pre agentúru SITA minulý týždeň uviedli, že rešpektujú zrušenie osobitného odvodu obchodných reťazcov. Významná časť z 80 miliónov eur, ktoré mali byť vyzbierané cez odvod ročne, mala smerovať práve k nim. Potravinári však veria vo vyplatenie sľubovanej podpory zo štátneho rozpočtu aj napriek zrušeniu odvodu. Vo vzťahu k obchodným reťazcom konštatujú, že k vyrovnaniu vzťahov v dodávateľsko-odberateľskom reťazci majú pomôcť najmä opatrenia EÚ a zákony SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom